7 miliardów Innych

7-miliardow-Innych_4
Symultaniczna wystawa wideo „7 miliardów Innych” to portret ludzkości z początku XXI wieku. Dwudziestu operatorów filmowych przemierzyło wiele kontynentów, rezultatem ich kilkuletniej pracy jest zestaw takich filmów tematycznych jak „Szczęście”, „Miłość”, „Strach” czy „Różnice”. Od jutra wystawę będzie można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Autorami projektu są Yann Arthus-Bertrand oraz Sibylle d’Orgeval i Baptiste Rouget-Luchaire. Wszystko zaczęło się dwanaście lat temu kiedy to Bertrand zakończył przedsięwzięcie „Ziemia z nieba”. W ramach nowego projektu „7 miliardów Innych” zarejestrowano ponad 6000 wywiadów z ludźmi mieszkającymi w 84 krajach dzielących się przed kamerą swymi marzeniami, obawami, doświadczeniami i nadziejami. Wszyscy – począwszy od brazylijskiego rybaka przez chińskiego sprzedawcę i niemieckiego artystę, po afgańskiego rolnika – odpowiedzieli na te same pytania dotyczące obaw, lęków, marzeń, doświadczeń, nadziei: Co to jest miłość? Czym dla Ciebie jest szczęście? Czego się boisz? Dlaczego płaczesz? Czego nauczyłeś się od swoich rodziców? Co chciałbyś przekazać swoim dzieciom? Z jakimi doświadczeniami musiałeś się zmagać?

7-miliardow-Innych_1
Zebrane głosy posłużyły do stworzenia monumentalnej wideo-wystawy, która od 2009 roku była prezentowana ponad 4 milionom widzów w kilkudziesięciu miastach świata. Projekt gościł już m.in. w Rzymie, Moskwie, Brukseli, San Diego, Sao Paolo czy we Frankfurcie. Szczególnym pokazem była prezentacja na EXPO w Szanghaju w pawilonie ONZ. Katowicki pokaz będzie kulminacyjną, zamykającą projekt prezentacją, będąc równocześnie pierwszą z udziałem mieszkańców polskich miast.

7-miliardow-Innych_3
Inicjatywa Yanna Arthusa-Bertranda odbywała się pod auspicjami Fundacji Good Planet. Autor tak opowiada o genezie projektu: – Wszystko zaczęło się od usterki helikoptera pewnego dnia w Mali. W oczekiwaniu na pilota rozmawiałem przez cały dzień z mieszkańcem tamtejszej wioski. Opowiadał mi o swojej codzienności, nadziejach, obawach; jego jedyną ambicją było wykarmienie dzieci. Zanurzyłem się w świat najbardziej elementarnych trosk. Ten nowopoznany człowiek patrzył mi prosto w oczy bez śladu najmniejszej skargi, prośby, poczucia krzywdy. Wyjechałem, by fotografować krajobrazy, a zostałem urzeczony jego spojrzeniem i słowem. Spotkanie z Malijczykiem i jego rodziną stało się impulsem do zadania tych samych pytań ludziom na całym świecie.

7-miliardow-Innych_2
Pokazy będą się odbywały do 3 stycznia 2016 roku w godz. 9-19. Wstęp jest bezpłatny.

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.