Nikon przejmie system NX od Samsunga?

Samsung-NX1_9
Według nieoficjalnych informacji Nikon przejmuje system NX od firmy Samsung. Umowa, która pomoże „żółtemu gigantowi” rozwinąć swoje bezlusterkowce (dotychczas nie odniosły one sukcesu), ma zostać oficjalnie ogłoszona na targach CES 2016 w Las Vegas.

Jeśli wiadomość jest prawdziwa, to może oznaczać prawdziwe „trzęsienie ziemii” na rynku foto, ale także duży skok technologiczny dla firmy. Pojawią się więc konstrukcje wykorzystujące rozwiązania m.in. z modelu NX1 czy NX500. Być może zostaną zaprezentowane aparaty z zupełnie nowej linii i będą one pozycjonowanego wyżej niż dotychczas rozwijany Nikon 1. Warto zwrócić uwagę, że w portfolio firmy brak jest bezlusterkowców które mogły być konkurencją dla tego, co oferuje obecnie firma Sony (zwłaszcza seria A7).

Samsung-NX1_7
W związku z informacją rodzi się wiele pytań m.in. czy Nikon zachowa mocowanie bagnetowe z NX. Przecież Samsung ma pietnaście interesujących, przystępnych cenowo „szkieł” które w przyszłości można byłoby stosować w nowych konstrukcjach Nikona. Być może tak się nie stanie, zarząd uzna, że bardziej opłaca się nowe mocowanie bagnetowe i zmuszenie potencjalnych użytkowników do kupowania wyłącznie oryginalnego sprzętu.

Samsung-NX1_8
Z „przecieków” wynika, że Samsung pozostanie zaangażowany w tworzenie nowego systemu Nikona (rozwijania technologii procesorów obrazowych i matryc oraz rejestracji wideo), ale wstrzyma rozwój swojego systemu NX i sprzedaż aparatów i obiektywów do wyczerpania zapasów. A te się już kurczą, Koreańczycy ograniczyli podaż m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, a w wielu krajach NX1 nie wszedł nawet do dystrybucji. Obecnie Samsung skupia się m.in. na fotograficznych smartfonach, właśnie zaprezentowano A3, A5 i A7 z rodziny Galaxy A.

UPDATE. W sprawie powyższej transakcji wypowiedział się rzecznik prasowy firmy Samsung UK. Nie zaprzeczył, że Nikon kupuje technologię NX, mówił jedynie że „doniesienia mediów są nieprawdziwe”. Z kolei firma Nikon podkreśliła, że nie komentuje spekulacji i domysłów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s