100 tysięcy USD odszkodowania dla fotoreportera

Joshua-Lott-destroyed-eq
Zarząd miasta Chicago zgodził się zapłacić 100.000 USD odszkodowania fotoreporterowi który został pobity przez funkcjonariuszy policji podczas szczytu NATO w 2012 roku.

Uszczerbku na zdrowiu i sprzęcie doznał Joshua Lott, który jest „wolnym strzelcem” i pracuje dla Getty Images. 20 maja 2012 roku, fotografował protest związany ze szczytem NATO w Chicago podczas którego doszlo do przepychanek z policją. Byli ranni i aresztowani. Zamieszki wybuchły kiedy politycy rozmawiali o terminie wycofania wojsk z Afganistanu oraz tarczy antyrakietowej w Europie.

Starcie protestujących z siłami porządkowymi miało miejsce kilka przecznic od McCormick Place (tam odbywał się szczyt). Lott był świadkiem użycia „środka przymusu bezpośredniego” przez policję i wykonał więc parę ujęć. Niestety, nie spodobało się to funkcjonariuszom, fotoreporter został poturbowany, a jeden z jego aparatów uszkodzony. Złożył więc pozew przeciwko Chicago Police Department i sześciu oficerów oskarżył o przekroczenie uprawnień. Warto zaznaczyć, że w czasie protestu nie miał także szczęścia pracujacy dla Getty Images Scott Olson. Został on pobity pałką policyjną, nie wiadomo czy wystąpił na drogę sądową.

Dla porównania wysokości odszkodowania: niedawno Sąd Apelacyjny w Krakowie przyznał w 5 tysięcy złotych zadośćuczynienie dla byłego studenta UJ, który został pobity przez funkcjonariuszy policji. Był on też bezzasadnie przetrzymywany przez 16 godzin. 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s