Czy zniknie marka Schneider Kreuznach w fotografii wielkoformatowej?

Schneider-family1
Brzmi to nieprawdopodobnie, ale pojawiła się informacja, że firma planuje zakończyć produkcję obiektywów do aparatów wielkoformatowych gdyż zainteresowanie nimi ciągle się zmniejsza. Może więc się tak zdarzyć, że do historii przejdą takie konstrukcje jak Super Symmar XL Aspheric czy Super-Angulon XL.

Firmy Jos. Schneider Optische Werke GmbH nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jest to przedsiębiorstwo wytwarzajace najwyższej klasy obiektywy do kamer średnio i wielkoformatowych, oraz do powiększalników. W „szkła” tej firmy wyposażane były też aparaty Kodaka (EasyShare Z712 IS, P880, P850, V570, Z812 IS, V1253 i V1233, Z1015 IS), korzystał też Samsung (Vega 170, Digimax V4, Digimax Pro 815, NV7, NV10, GX-1L, MX20C, ST100, EX2F), a także inni producenci. Posiadajacy funkcję przesuwu oraz pochyłu osi optycznej Schneider-Kreuznach PC-TS Super-Angulon 2,8/50 MH oraz Schneider-Kreuznach PC-TS Makro-Symmar 4/90 HM przeznaczone zostały do m.in. Canona, Nikona, oraz Sony. Warto też wspomnieć o obiektywach Schneider-Kreuznach z serii Xenon. Z kolei chiński, panoramiczny aparat średnioformatowy Widepan WP617-A posiadał zamontowany obiektyw Schneider-Kreuznach Super Angulon XL 90 mm f/5,6. Wydaje się jednak, że najwieksze zyski generowane były (i są) z produkcji „szkieł” do smartfonów.

Schneider-Xenon
Na świecie w porównaniu z milionowymi ilościami sztuk obiektywów do bezlusterkowców czy lustrzanek, liczba produkowanych „stałek” do kamer wielkoformatowych jest skromna, czy wręcz śladowa. Są one jednak wykonane z najwyższej klasy optycznie neutalnego szkła. Mają znakomite parametry: niezauważalna dystorsję, korekcję linii geometrycznych uzyskuje się dzięki możliwości przesunięcia obiektywu w bok (lub w górę) zależnie od położenia kamery. Cena ich jest wysoka, ale za tym idzie jakość optyczna.

Wydaje się jednak, że decyzja o wycofaniu się z „wielkiego formatu” już zapadła i ma ona związek z niedawną zmianą na stanowisku prezesa (CEO) firmy. Został nim Wolfgang Selzer, który zastąpił Josefa Stauba. Prawopodobnie zostanie podjęta duża produkcja dla bezlusterkowców.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.