Wycieczka na Madagaskar sto lat później

Ziemba-A-wycieczka_1
Już w piątek, w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach odbędzie się otwarcie wystawy Arka Ziemby „Wycieczka na Madagaskar sto lat później”. Autor zestawił zdjęcia Arkadego Fiedlera z własnymi, tymi wykonanymi współcześnie.

Arek Ziemba to jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Madagaskaru w Polsce i chyba jedyny, któremu lemury jedzą dosłownie z ręki. Fotograf, pilot wypraw, przewodnik po Czerwonej Wyspie i świetny gawędziarz. Na Madagaskarze prowadzi m.in. wyprawy autorskie, fotografuje, rozmawia z ludźmi, szuka klimatów i sytuacji. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach, w uporządkowanej Europie i w kraju pogodnych Malgaszy.

Ziemba-A-wycieczka_5
Ziemba-A-wycieczka_3
Jego zdjęcia do wystawy nie powstały z zamysłem kopiowania, czy porównywania z pracami Fiedlera. Arek tłumaczy, że pewnego razu zauważył podobieństwo w klimacie między jednym z kadrów z 1936 roku, a innym wykonanym współcześnie. Potrzebował więc „…odpowiedniego nastroju, żeby więcej ujęć połączyć w to, co można nazwać wycieczką na Madagaskar”. Interesował go klimat, nastrój… To coś, jak określa, co unosi się na Madagaskarze w powietrzu. Spokój, mistycyzm, przodkowie, duchy, naturalność.

Ziemba-A-wycieczka_2
Prezentowane fotografie mogą skłaniać do tego, żeby potwierdzić powszechne mniemanie, że ziemia jest już całkowicie zbadana. Że wszystko jest już zmierzone i opisane. Ale tak nie jest, Madagaskar nie ma żadnego strategicznego znaczenia i pozostaje jednym z ostatnich żywych, autentycznych skansenów na Ziemi. Jest to miejsce które nie zostało wchłonięte przez cywilizację i które bardzo silnie opiera się globalizacji. Mówią zresztą ci, którzy byli na Madagaskarze: tu jest inaczej niż wszędzie, egzotyką tego obszaru jest też przyroda. Rośliny i zwierzęta to w większości endemity. Występują tylko i wyłącznie tutaj. Madagaskar bardzo wcześnie oddzielił się od Afryki i samotnie dryfuje po oceanie. Z Afryką ma ten kraj zresztą niewiele wspólnego.

Ziemba-A-wycieczka_6
Arek Ziemba odbył kilka wypraw po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana. Jako pierwsi biali, po przebyciu dziewiczej dżungli, zobaczyli na rzece wodospady. National Geographic Polska uhonorował tą eskapadę tytułem „Podróży Roku”. Warto zaznaczyć, że Arek cztery lata wcześniej zorganizował rowerową wyprawę szlakiem Arkadego Fiedlera. Dotarł do słynnej wsi Ambinanitelo, i spotkał ostatniego żyjącego świadka pobytu – polskiego „podróżnika z maszyną do pisania”,

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s