Kacper Kowalski w Centrum Fotografii im. Braci Lumiere

kowalski-kacper_efekty5
Już za parę godzin w moskiewskim Centrum Fotografii im. Braci Lumiere odbędzie się otwarcie wystawy Kacpra Kowalskiego „Efekty uboczne”. Autor za ten cykl znalazł się wśród laureatów 58. edycji konkursu World Press Photo, zdobywając 2. miejsce w kategorii „Projekty długoterminowe”.

„Efekty uboczne” to niecodzienna, wysmakowana estetycznie fotografia wykonana z lotu ptaka, a także podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem i środowiskiem. Autor fotografował roziskrzone śniegiem pola, zatopiony Sandomierz i rozpaloną plażę Władysławowa.Zarazem pokazuje niedostępne na codzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Mamy więc pełen przekrój naszego kraju widziany z zupełnie innej perspektywy: od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów bez elementów, które pozwoliłyby zgadnąć, na co patrzymy. Te ostatnie, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiają wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. Widzimy też, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono przed tym się broni.

kowalski-kacper_efekty6
Ujawniony jest więc wpływ przemysłu na środowisko. Trudno to zobaczyć z ziemi i jest to jeden z wielu atutów wystawy. Mamy więc niezauważalne wylewanie ścieków do rzeki, i rozlewiska chemicznych śmieci, odpady po spalaniu węgla, utylizację niebezpiecznej, zawierających toksyczne metale ciężkie, chemii przemysłowej w lesie. Wszystko to skłania do zadania pytanie: Czy tak ma wyglądać nasze otoczenie i czy jest to naturalne środowisko do życia człowieka?

kowalski-kacper_efekty7
Urodzony w 1977 roku Kacper Kowalski, miał być architektem. Prawie dziesięć lat temu zrezygnował z pracy i wtedy to całkowicie pochłonęły go dwie namiętności: latanie i fotografia. Jednym z wywiadów mówił: „…najbardziej interesują mnie punkty styku cywilizacji z naturą. To tam dzieją się ciekawe rzeczy: zaburzenie harmonii, powstawanie nowych form…”.

Kowalski-Kacper_efekty2
Kowalski-Kacper_efekty3
Wystawa potrwa do końca stycznia 2016 r. Centrum mieści się pod numerem 3, przy ulicy Bolotnaya nabierezna
.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s