Obliczyć obraz w Warszawie

Canon-inside
Już za parę godzin w Muzeum Techniki w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy „Obliczyć obraz” – historia cyfrowych aparatów fotograficznych z lat 1995-2005”. Zostaną zaprezentowane eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Ziemi Sejneńskiej.

W grudniu 2015 mija 40 lat od pojawienia się pierwszego prototypu przenośnego aparatu cyfrowego (zdjęcie poniżej). Został on skonstruowany przez Stevena Sassona z Eastman Kodak Company. Prace trwały prawie rok, Steve stworzył osobiście większość układów elektronicznych. Konstrukcja została wyposażona w matrycę CCD o rozdzielczości 10 tysięcy pikseli, obraz zapisywany był na magnetycznej kasecie magnetofonowej. Mieściło się na niej 30 zdjęć, czas zapisu pojedyńczego ujęcia wynosił 23 sekundy. Całość ważyła 3,6 kg, a zasilanie stanowiło 16 baterii typu AA. Aparat wyposażono w obiektyw XL 55 stosowany w kamerach filmowych. Sześć lat później firma Sony opracowała cyfrową lustrzankę która otrzymała matrycę CCD o rozdzielczości już 0,3 mln. pikseli. Trzydzieści lat temu dokonano przełomu – pojawił się aparat Kodaka w którym rozdzielczość sesnsora wzrosła do 1 mln. pikseli. W 1994 roku powstał pierwszy konsumencki aparat cyfrowy z zastosowaniem technologii Kodaka (Apple Quick Take).

Kodak-first-camera_1
Tych prototypów jednak na wystawie nie zobaczymy. Zwiedzający cofną się w czasie o dwadzieści lat i będą podziwiać aparaty późniejsze. W 1995 roku królowała jeszcze fotografia analogowa, promowany był system APS, a cyfrówki były bardzo drogie i nieśmiało zaczęły się pojawiać. W tym czasie został zaprezentowany Kodak DCS460, Canon dopiero co pokazał, oparty na EOSie-1N, model EOS DCS 3. Był on bardzo drogi, otrzymał matrycę CCD o rozdzielczości 1,3 miliona pikseli. Z modeli „konsumenckich” warto wymienić Kodaka DC 40 i Casio QV-10, ale już rok później było lepiej – zadebiutował m.in. Kodak DC20, Minolta Dimâge V, Fuji DS-7, Polaroid PDC 2000. Prawdziwa jednak „rewolucja” w cyfrowych aparatach konsumenckich przyszła osiemnaście lat temu – pokazano jedenaście (!) modeli, a wśród nich była m.in. Agfa ePhoto 1280, Epson PhotoPC 550 i Nikon Coolpix 100. Potem było już „z górki”: 1998 (34 modele), 1999 (54 modele), itd…Warto zwrócić uwagę, że w wyścigu w fotografii cyfrowej Nikon starał się dorównać Canonowi, a czasami go wyprzedzić. W segmencie „Pro” zadebiutował z mało znanym modelem QV-1000C (matryca CCD, 380 tys. pikseli, w sklepie aparat kosztował 20 300 USD). Później przyszły, konstruowane wraz z Fujifilm, modele serii E2 i E3. Była też współpraca z Kodakiem (seria DCS), a także aparaty adaptowane na bazie Nikona F5 i Pronei 600i.

Casio-QV-10_1
Agfa-ePhoto-1280
W historii fotografi cyfrowej warto też zwrócić uwagę na rozwiązania które nigdy nie zostały zrealizowane czy tzw. „ślepe uliczki”. Może nią być prototyp urządzenia swego czasu zapowiedziany przez firmę Imagek (później przemianowana na Siliconfilms). Urządzenie nosić miało symbol EFK-1 i miało być umieszczane w komorze przeznaczonej na kasetę z filmem, a przetwornik – w miejscu materiału światłoczułego. Całość swoim wyglądem przypominała „wkładkę”, która w założeniach miała pasować do różnych modeli aparatów fotograficznych. Wkładka przekształcała aparat analogowy w cyfrowy, w środku był czujnik CMOS o rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli. Wraz z rozwojem fotografii cyfrowej projekt został zarzucony. Jednak idea wymiennej cyfrowej ścianki do aparatów fotograficznych swojego czasu znalazła jednak swoją praktyczną realizację (Leica Digital Modul R)..

Imagek-EFS-1
Wystawa w Muzeum Techniki będzie pierwszym tak kompleksowym pokazem aparatów w naszym kraju. Warto ją odwiedzić choćby tylko dlatego, aby zobaczyć konstrukcje firm które obecnie z rynkiem fotograficznym niewiele mają wspólnego. Należy wymienić niektóre: Agfa ePhoto CL30 Clik!, Agfa ePhoto CL30, Sanyo VPC-X350, Toshiba PDR-M3, HP Photosmart 812, Konica Minolta Dynax 7D.

Uzupełnieniem ekspozycji, która potrwa do końca lutego, będzie pokaz zdjęć rentgenowskich ukazujących szczegóły budowy prezentowanych modeli. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.