Zmiany w Noritsu Koki

Noritsu
Kolejna firma chce się pozbyć działu foto. Tym razem chodzi tu o Noritsu Koki, przedsiębiorstwo znane z produkcji minilabów takich jak Noritsu QSS-2611, QSS-3000, QSS 3211 DLS, QSS 3212 DLS, QSS 3211 DLS czy QSS-38.

Zarząd spółki postanowił przekazać dział obrazowania do japońskiego funduszu inwestycyjnyego LifeStyle. Po ostatecznej akceptacji akcjonariuszy, transakcja wejdzie w życie 26 lutego przyszłego roku. Wszystkie współpracujące przedsiębiorstwa i jednostki zależne będą kontynuowały swoją działalność. Zmiana strategii spowodowana jest globalnym spadkiem wykonywanych odbitek w zakładach fotograficznych.

Noritsu-QSS-3202
Noritsu Koki należy do pionierów rynku foto. Firma została założona w 1956 w miejscowości Wakayama (Japonia), ale pierwsza maszyna, automatyczna płuczka do odbitek, została zbudowana pięć lat wcześniej. W 1961 roku pojawia się pierwszy wywoływaczka do negatywów cz-b, potem do barwnych, a następnie do powiększeń. W połowie lat siedemdziesiatych dochodzi do przełomu – zostaje zbudowany pierwszy minilab i otrzymuje on symbol Noritsu QSS-1. Była to istna rewolucja, zapewniła ona spółce pokaźne dochody. Potem poszło łatwo: Noritsu QSS-2, Noritsu QSS-6, Noritsu QSS-11, Noritsu QSS-12, Noritsu QSS-14 itd. Polski oddział firmy powołano w 1992 roku. Tłuste lata jednak skończyły się, w ostatniej dekadzie ilość zamawianych zdjęć w zakładach fotograficznych dramatycznie spadła. Firma zaczęła poszukiwać innych rynków i zajęła się segmentem medycznym, rolnictwem i ochroną środowiska. Przesunęła też swoje działania badawczo-rozwojowe i inwestycje na rzecz tych nowych przedsięwzięć. Była też próba porozumienia z koncernem Fujifilm i wypracowanie metody zwiększenie popytu na papierowe zdjęcia. Niestety, nic z tego nie wyszło.

Noritsu-QSS-3300
Cztery lata temu firma Noritsu Poland została postawiona w stan likwidacji, obecnie maszynami i częściami handluje Profitek
.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s