Cyfrowy Olympus Pen F

Olympus-Pen-F_1
W najbliższym czasie firma Olympus zaprezentuje kolejny, utrzymany w stylu „retro”, aparat cyfrowy. Otrzyma on symbol Pen F i będzie nawiązywał do analogowej konstrukcji firmy która pojawiła się w latach 60. ubiegłego wieku.

Ideą, jaka przyświecała konstruktorom tych aparatów, było stworzenie modelu tak małego i tak łatwego w obsłudze jak pióro (ang, pen = pióro do pisania). Ambicją projektantów było przy tym, aby te zgoła miniaturowe, jak na tamte warunki, aparaty niewiele ustępowły jakością i niezawodnością modelom o znacznie większych gabarytach. Po pierwsze, zdobywający wtedy coraz większą popularność format małoobrazkowy został zmniejszony o połowę. Tym sposobem powstała nowa, niezwykle modna w latach sześćdziesiątych klasa aparatów o formacie półramkowym (half-frame). Początkowo były to aparaty z celownikiem optycznym, w roku 1963 pojawiła się na rynku pierwsza półramkowa lustrzanka Olympus PEN F. Obok zmniejszenia formatu o połowę, duże znaczenie dla zachowania małej wagi i niewielkich rozmiarów PEN-a F miało odwrócenie pryzmatu o 90 stopni (użyto tzw. porro-prism, zamiast typowego dla lustrzanek roof-prims). Na pierwszy rzut oka Olympus PEN F w ogóle nie przypomina tradycyjnej lustrzanki z jej charakterystyczną „wieżyczką”mieszczącą pryzmat. Pen F był produkowany w latach 1963-1966, istniał też Pen FT (1966-1972) oraz Pen FV (1967-1970). Aparaty były podobne, Pen FT miał wbudowany światłomierz.

Olympus-Pen-F_2
Cyfrowy Pen F będzie więc pokazany w najbliższych miesiącach (prawdopodobnie zadebiutuje po targach CES 2016). Firma właśnie zlożyła wniosek rejestracyjny w taiwańskim biurze NCC (National Communications Commission). Urząd zajmuje się certyfikowaniem produktów i dopuszczeniem ich do użytkowania w przestrzeni radiowej. W dokumentach występuje tajemniczy model o symbolu Olympus Pen F. Wiadomo, że w środku aparatu znajdzie się matryca o rozdzielczości 20 mln. pikseli której producentem jest firma Sony.

Warto zaznaczyć, że dla osiągnięcia wyjątkowej popularności i zdobycia światowej renomy analogowych PEN-ów niebagatelne znaczenie miały obiektywy. Wyprodukowano 17 różnych typów obiektywów: od szerokokątnego 20 mm f/3,5 po supertele 800mm f/8. Istnieją nawet dwa zoomy: 50-90mm f/3.5 oraz 100-500 mm f/5.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.