World Press Photo 2016.

wpph-logo
Do 13 stycznia 2016 roku można zgłaszać prace na kolejną edycję World Press Photo. To największy na świecie międzynarodowy konkurs profesjonalnej fotografii prasowej.

Dotychczas World Press Photo można było nazwać konkursem cierpienia, bo od wielu lat powtarzał się schemat, jednoznacznie wskazujący na to, że jury przy wyborze zdjęć kieruje się – poza względami estetycznymi – skalą nieszczęść. To się zmieniło, w ostatniej edycji konkursu zwyciężyła praca która nie dokumentuje żadnego ważnego wydarzenia i nie jest też zdjęciem z miejsca, w którym rozgrywa się konflikt wojenny, czy etniczny. Fotografia (poniżej) została wykonana w Sankt Petersburgu i przedstawia gejowską parę w czasie intymnego zbliżenia. Jej autorem jest Mads Nissen który pracuje dla duńskiej gazety „Politiken.

Nissen-M_1
Czy w edycji 2016 konkursu będzie podobnie? Przecież mijający rok był wyjątkowo urodzajny w tematy stanowiące kwintesencję wstrząsającego reporterstwa prasowego. Wystarczy wymienić niektóre: zamach na redakcję Charlie Hebdo, masakra w Baga, eksplozja w Tiencinie w Chinach, rosyjska katastrofa lotnicza na Synaju, zamach na kampus w Kenii, atak w Suruc, seria ataków terrorystycznych w centrum Paryża. Można wymieniać dalej, rzeczywistość roku 2015 dostarczyła reporterom wielu okazji do zarejestrowania poruszających, więcej – wstrząsających obrazów. Ale w obecnym jeszcze roku miało miejsce też wiele innych interesujących wydarzeń takich jak np. historyczne spotkanie Baracka Obamy i Raula Castro, czy całkowite zaćmienie Słońca. Czy takie kadry zdobędą uznanie jury?

Giovanni-Troilo-1
Najbliższa edycja konkursu jest wyjątkowa i nie tylko z powodu skali wydarzeń jakie rozgrywały lub rozgrywają się na świecie. Organizatorzy opublikowali kodeks etyczny, który ma obowiązywać wszystkich fotoreporterów zgłaszających swoje prace. Ma on m.in. ograniczyć przetwarzanie obrazów cyfrowych i przeciwdziałać zdjęciom pozowanym (wszyscy mają jeszcze w pamięci ostatnią edycję konkursu kiedy to odebrano Giovanniemu Troilo pierwszą nagrodę w kategorii Problemy współczesne – fot. powyżej). Zdjęcia mają być więc autentyczne, jury konkursu zastrzegło sobie także prawo do prześledzenia całego procesu powstawania i obróbki zdjęcia, tj. od momentu jego wykonania do wysłania na konkurs. Proces weryfikacji będzie przeprowadzany przez niezależny zespół, a w przypadku dyskwalifikacji uczestnika, będzie on wykluczony z udziału w dwóch kolejnych edycjach WPP. Kolejna nowość dotyczy oceniania prac, zostały stworzone zestawy procedur które będą obowiązywać wszystkich członków jury. Teraz cały proces selekcji ma być przejrzysty.

Tak jak w latach poprzednich World Press Photo przebiega w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i zestawy, takie jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sport, życie codzienne, portret, sztuka, przyroda. Prace można zglaszać tylko za pośrednictwem strony internetowej po uprzedniej rejestracji (do 7.01.2016). Każde zdjęcie powinno być zapisane w formacie .jpg / .jpeg (pomiędzy średnią a wysoką jakością). Wymagany jest profil ICC. Adobe RGB lub sRGB. Nie należy zgłaszać zdjęć w CMYK-u.

Laureatów poznamy 18 lutego 2016 roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s