Gazeta-fotograficzna.org nr. 2

Gazeta-fotograficzna_1
Od paru miesięcy na rynku prasy fotograficznej istnieje nowe czasopismo. To Gazeta-fotograficzna.org, pozycja jest dostępna nie tylko formacie cyfrowym, ale wyszła także wersja drukowana. Obecnie czekamy na drugi numer.

Na rynku prasy foto miniony rok był okazją do obchodzenia różnych rocznic. Warto wymienić niektóre: 120 lat temu ukazało się pierwszego polskie czasopismo poświęcone fotografii. Był to „Przegląd Fotograficzny”, magazyn został wydany nakładem Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej we Lwowie. Z kolei w 1925 roku pojawiło się najpoważniejsze w okresie międzywojennym czasopismo fotograficzne „Fotograf Polski”, zaczął też ukazywać się „Polski Przegląd Fotograficzny”.Czterdzieści lat temu miesięcznik „Fotografia” został przekształcony w kwartalnik, a od stycznia 1975 r. pojawiło się inne, popularne czasopismo — „FOTO — Magazyn Fotograficzny”.

Gazeta-fotograficzna_2
Tyle o rocznicach, niestety, nie napawają one optymizmem. Obecnie rynek prasy foto został zdominowany przez magazyn Digital Camera Polska. Ma ona największy nakład wynoszący około 25 tysięcy sztuk, w tej samej oficynie ukazuje się Digital Photographer Polska i wersje specjalne poświęcone fotografii. Jest jeszcze konkurencyjna Fotografia Masterclass, pozostałe tytuły to tylko cień dawnej świetności. Mają bardzo małe nakłady (3-4 tys. egzemplarzy), a Foto-Plus (dawniej Digital Foto-Wideo) ukazuje się sporadycznie. Nie istnieje FOTO (wydawca zbankrutował), podobnie jak „Kwartalnik Fotografia”, „Zoom, Fotografia & Aparaty Cyfrowe”, „Biuletyn Fotograficzny”, „Lustrzanka”, „Foto Doradca”, „Magazyn fotograficzny” itd. Rynek nie wytrzymał tylu inicjatyw. Rzecz ciekawa – z rejestru czasopism prowadzonym w Sądzie Okręgowym w Warszawie (VII Wydział Cywilny) nie zostały wykreślone takie „historyczne” tytuły jak „6X9 Fotografia”. „CHIP FOTO-VIDEO DIGITAL”, „E-FOTO”, „FOTO POZYTYW”, Foto & Video Kamery Świata, czy „Fotografia Cyfrowa”. Może powrócą?

Gazeta-fotograficzna_3
Na tej mizerii może więc cieszyć inicjatywa Stowarzyszenia-fotograficznego.org z Katowic. To grupa osób związanych z warsztatami fotograficznymi (warsztaty-fotograficzne.org), jednej z najdłużej działających „instytucji” fotograficznej stawiającej sobie za cel „fotograficzną pracę artystyczną”. Stowarzyszenie stworzone przez Artura Rychlickiego, oprócz działań mających na celu pomoc fotografom w realizacji ich celów artystycznych i wystawienniczych kładzie nacisk także na warstwę edukacyjną związaną z tematami czy to stricte fotograficznymi, czy – myśląc szerzej – dotyczącą zagadnień charakterystycznych dla świata sztuki. Ich najmłodsze „dziecko” to gazeta-fotograficzna.org. Na razie wydali jeden numer, przypomina on trochę starą „Fotografię” Wiesława Prażucha. W środku dużo, jak na obecne czasy, tekstu a obok zamieszczone są monochromatyczne zdjęcia. Całość jednak budzi sympatyczne wrażenie, brak tu napuszonego stylu czy bufonady tak obecnej w innym magazynie. Nie ma slangu naukowo,  nie znajdziemy tekstów technicznych, opisów lamp, aparatów czy procesów chemicznych. Nie wgryzamy się w ciężką, pokręconą argumentacje autorów. Pismo liczy dwanaście stron, to sporo jak na pierwsze, bezpłatne wydanie.

http://gazeta-fotograficzna.org/

One response to “Gazeta-fotograficzna.org nr. 2

  1. Bardzo dziękujemy za informację o naszej gazecie i za miłe słowa. Staramy się bardzo, żeby utrzymać poziom 🙂
    Wszystkim zainteresowanym dajemy znać, że udało nam się wydać kolejne numery. W razie zainteresowania zapraszamy na linkowaną w poście stronę gazety – tam możecie znaleźć formularz zamówienia 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.