Konkurs Fotografii Dzikiej Przyrody 2016

52-WPY
Można już zgłaszać zdjęcia na 52 edycję konkursu Wildlife Photographer of the Year. Do nagrody aspiruje większość fotografów przyrody, lista laureatów zostanie ogłaszona w paździeniku podczas uroczystej gali. Zdobywca głównego tytułu otrzyma czek wysokości 10 000 funtów i nagrody rzeczowe.

Konkurs Fotografii Dzikiej Przyrody odbywa się od 1964 roku i jest organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie oraz BBC Wildlife Magazine. Wcześniej nosił nazwę Animals i należy do najbardziej prestiżowych imprez fotograficznych na świecie. Na pierwszą edycję – rozgrywaną w trzech kategoriach – przyszło 600 zgłoszeń. W miarę swojego rozwoju przedsięwzięcie stało się najbardziej cenionym i największym na świecie fotograficznym przedstawieniem natury – w ostatniej edycji nadesłano ponad 42 tys. prac z 96 krajów.

51-WPY-Don-Gutoski
Tytuł Wildlife Photographer of the Year zdobył kanadyjski fotograf Don Gutoski, który przedstawił zdjęcie „Tale of two foxes” („Opowieść o dwóch lisach” – powyżej). Zwycięzca w kategorii młodzieżowej (11–14 lat) został Martin Pelanek („Prezentacja batalionów”), uhonorowano też Jonathana Jagota („Przelot ibisów szkarłatnych”) w kat. 15–17 lat. Ich prace poniżej, jury przyznało też wyróżnienia za najlepsze zdjęcia gadów i płazów, ptaków, najlepszy fotoreportaż, itd. Warto zaznaczyć, że efektem konkursu jest wystawa, która ukazuje nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, wspaniałość, dramaturgię i rozmaitość życia na Ziemi, ale także uświadamia nam jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby wejść do czołówki światowej klasy fotografów dzikiej przyrody. Poprzez prezentację wybitnych fotografii, inspiruje coraz to nowe pokolenia do tworzenia wizjonerskich i pełnych ekspresji fotograficznych interpretacji Natury. Fotografowie biorący udział w konkursie starają się ukazać wspaniałość, dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi i pobudzić w ludziach chęć do dbania o przyszłość. Wzbudzają też zainteresowanie stanem przyrody, zdjęcia – od dokumentu, po reporterskie i artystyczne ujęcia – niewątpliwie podnoszą status fotografii dzikiej przyrody do rangi głównych nurtów współczesnej sztuki.

51-WPY-Martin-Pelanek
51-WPY-Jonathan-Jagot
Zgłoszenia na obecną edycje konkursu są przyjmowane w formie cyfrowej, można nadsyłać również skany diapozytywów i negatywów. Ustanowiono dwie grupy wiekowe: dorośli i młodzież, w każdej należy wybrać kategorie np. ptaki, gady i płazy. Uczestnicy powinni zarejestrować się na stronie internetowej wildlifephotographeroftheyear. com. Jednorazowa bezzwrotna opłata rejestracyjna w wysokości 30 funtów jest wymagana od każdej zgłaszającej się osoby dorosłej, udział dzieci i młodzieży jest bezpłatny. Wszystkie prace muszą być zgłoszone w formacie JPEG, zapisane w wysokiej jakości (np. 10 w przestrzeni koloru programu Adobe Photoshop) i muszą być rozmiaru 1920 pikseli w najdłuższym wymiarze. Nie należy zgłaszać zdjęć z obramowaniami, znakami wodnymi ani podpisami na obrazie. Należy przy tym pamietać, że zdjęcia nie mogą być modyfikowane. Każda osoba może nadesłać maksymalnie dwadzieścia prac (w Young Wildlife Photographer of The Year – maksymalnie dziesięć prac w swojej grupie wiekowej).

51-WPY-Edwin-Giesbers
Termin zgłoszeń mija 25 lutego 2016 r.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s