Jest Nikon D5!

Nikon-D5_4
Pojawił się, zapowiadany od zeszłego roku, Nikon D5. Nowa lustrzanka została wyposażona w 153-polowy układ AF (jest 99 czujników krzyżowych), pełnoklatkową matrycę o rozdzielczości 20.8 mln. pikseli. Aparat oferuje w standardzie czułość od ISO 100 do ISO 102400, w skrajnych warunkach oświetleniowych może ona być modyfikowana i w zależności od potrzeb fotografa obniżona do wartości ISO 50 lub podwyższona do ISO 3.280.000 (ustawienie Hi 5). Cena korpusu wyniesie około 6500 USD, pojawią się dwie wersje: pierwsza z dwoma slotami kart CF, druga z dwoma gniazdami kart XQD.

Nikon D4 został pokazany równo cztery lata temu („eska” w 2014 roku), obecnie jego następca wyznacza nowe standardy w zakresie jakości obrazu, szybkości i precyzji, zarówno w przypadku fotografowania, jak i filmowania. W stosunku do D4s nie zmienił się m.in. zakres czasów otwarcia migawki który wynosi od 1/8000 do 30 s, a synchronizacja błysku do 1/250 s. Mamy za to inne nowe elementy np. moduł czujnika AF i algorytmy które istotnie poprawiają czułość podczas wykonywania zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych, aż do -4 EV (ISO 100, 20°C). Cały system został tak przebudowany, by zapewnić szybsze wykrywanie obiektów. Są one po bokach kadru łatwo identyfikowane, fotografowanie w pionie zostało znacznie usprawnione dzięki zastosowaniu czujników krzyżowych na brzegach obszaru AF naszpikowanego czujnikami ostrości. Dzięki nowemu procesorowi AF ASIC, system nastawiania ostrości ma zawsze do dyspozycji maksimum mocy obliczeniowej.

Nikon-D5_3
W D5 zastosowano opracowany przez Nikona mechanizm obróbki obrazu EXPEED 5 nowej generacji (w D4- EXPEED 3, w D4S-Expeed 4). Nawet najbardziej skomplikowane przetwarzanie danych ma nie wpływać negatywnie na wydajność. Przejścia tonalne są pełniejsze i dokładniejsze, obrazy mają charakteryzować się naturalnymi, nasyconymi kolorami i naturalną głębią. Nowa matryca CMOS oraz czujnik pomiaru ekspozycji RGB o 180 tys. pikseli pozwalają na dokładne rozpoznawanie obiektów i odwzorowanie szczegółów obrazu. Bufor o wysokiej pojemności: można zarejestrować nawet 200 zdjęć NEF (RAW) lub dużych zdjęć JPEG w jednej serii z maksymalną częstotliwością fotografowania (12 kl./s z funkcją śledzenia AE/AF lub 14 kl./s z podniesionym lustrem). Istotny wpływ na szybkość rejestracji mają także nowe gniazda na dwie karty XQD, nowy port USB 3.0 zapewniający szybkie przesyłanie dużych ilości danych.

Nikon-D5_5
Aparat umożliwia nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (3840 x 2160 pikseli) z częstotliwością 30, 25 i 24 kl./s, a także Full HD (1080p) do 50p/60p, a także z opcjonalnymi 60, 50, 30 i 25 klatkami na sekundę przy rozdzielczości 720p. Czas trwania nagrania 4K został jednak ograniczony do około 3 minut.

Ciekawe jaka będzie odpowiedź konkurencji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s