Krótkie porównanie Fujifilm X-E2S i X-E2

Fujifilm-X-E2S--X-E2_4
Fujifilm X-E2S został zaprezentowany parę dni temu i zastąpi X-E2 który jest obecny na rynku od październia 2013 roku. Oba modele dzieli więc spora różnica czasowa, a zgodnie z prawem Moore’a mówiącym że w procesorach co dwa lata nie podwaja się liczba tranzystorów, była więc to ostatnia chwila żeby na rynku zadebiutował następca. Jest więc nadzieja, że nowy model będzie szybszy, otrzyma m.in. lepszy czujnik obrazu, nowszy procesor, zostanie zwiększony zakres ekwiwalentów czułości ISO.

Tak się jednak nie stało, X-E2S to nie X-E3. Oba bezlusterkowce (Fujifilm X-E2S i X-E2) zostały wyposażone w tą samą matrycę X-Trans II CMOS wielkości 23.6 x 15.6 mm (APS-C), o całkowitej liczbie pikseli 16.7 mln. Posiada ona mechanizm samooczyszczania za pomocą ultradźwięków.

Fujifilm-X-E2S--X-E2_1
Nie zmienił się procesor obrazu – nadal jest to EXR II, prawie identyczny jest zakres czułości ISO (w E-X2S rozszerzyć można do wartości 51200). Nie zaskakuje ten sam stały, 3-calowy, barwny monitor TFT LCD o rozdzielczości 1.040.000 punktów, zapewniający pokrycie 100% kadru, oraz wizjer elektroniczny typu OLED o rozdzielczość 2.360.000 punktów. W obu aparatach wbudowany moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi obsługuje standard 802.11b/g/n, złącze USB to 2.0 Hi-speed. Nie zmienił się również, zapewniający wykonanie o ok. 350 zdjęć, akumulator litowo-jonowy NP-W126. Zdjęcia zapisywane są w formacie JPEG (EXIF 2.3, DPOF, DCF), RAW, RAW+JPEG na karcie SD/SDHC/SDXC (UHS-I), a filmy w MPEG4 (MOV, H.264). W obu bezlusterkowcach jest dostępny tryb symulacji filmu światłoczułego CLASSIC CHROME, można też wybrać spośród dziesięciu innych trybów, które m.in. symulują efekty materiałów światłoczułych Fujifilm (Velvia/PROVIA/ASTIA,PRO Neg.Std / PRO Neg.Hi), a także filtrów monochromatycznych (MONOCHROME, filtr żółty /Ye/, filtr czerwony /R/ i filtr zielony /G/) oraz SEPII. Nie zmieniła się ilość zdjęć w serii – nowy Fujifilm pozwala na fotografowanie z częstotliwością do 7 kl./s.

Fujifilm-X-E2S--X-E2_2
Co więc znajdziemy nowego?. Należy wymienić udoskonalonych uchwyt, elektroniczną migawkę o najkrótszym czasie otwarcia wynoszącym 1/32000 sekundy i bardziej intuicyjny graficzny interfejs użytkownika z możliwością personalizacji. Jest też zamiana oznaczenia przycisku Fn2 na Auto (tryb pełnej automatyki). Nowy system AF dodaje do trybu Pojedynczego Autofocusa wybierającego jeden z 49 punktów nowe opcje trybu Strefowego i Szerokiego/Śledzenia. Nowe tryby oferują ulepszone ustawienie ostrości na poruszające się obiekty i wykorzystują w swojej pracy 77-punktowy obszar AF. Pojawiła się detekcja oka, jest też tryb Auto Makro.W obu bezlusterkowcach nie ma możliwości rejestracji w rozdzielczości 4K, X-E2S pozwala na filmowanie Full HD przy 60 klatkach/sekundę, dostępne są także opcje 50fps, 30fps, 25fps oraz 24fps (u poprzednika Full HD 60p/30p). Warto zaznaczyć, że podczas kręcenia klipów ustawienia migawki i przysłony możemy regulować.

Fujifilm-X-E2S--X-E2_3
Fujifilm X-E2S będzie kosztował tyle samo co obecnie X-E2. Dla właścicieli „zwykłej dwójki” firma przygotowała upgrade oprogramowania. Już 4 lutego zostanie udostępniona nowa wersja (4,0), będzie więc możliwość częściowego skorzystania z nowości pokazanych w „esce”. Należy wymienić m.in. odblokowanie przycisków AE-L i AF-L, korekcję ekspozycji w trybie manualnym, sterowanie kolorem EVF i LCD, bracketing dla balansu bieli, rozszerzony zakres czasów migawki w trybie Program Shift, poprawiony AF podczas filmowania, tryb AF połączony z Detekcją Oka, czy nowy interfejs użytkownika. Usprawniona zostanie też precyzja pracy automatycznego ustawiania ostrości

Z pewnością jak w sklepach pojawi się X-E2S to poprzednik stanieje.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.