Wystawa i album Tomasza Tomaszewskiego.

Tomaszewski-T_To-co-trwale1
W ostatni piątek w Muzeum Etnograficznym w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy zdjęć Tomasza Tomaszewskiego „To, co trwałe”. Ekspozycja potrwa do 14 lutego, towarzyszy jej album pod tym samym tytułem.

Projekt Tomaszewskiego powstawał dwa lata, artysta przez ten czas towarzyszył mieszkańcom Bukowiny Tatrzańskiej. Był obecny w ich codziennym życiu, starając się utrwalić zwyczaje, emocje, charaktery oraz bogatą kulturę. Zdobył zaufanie bohaterów zdjęć oraz nawiązał z nimi bliskich relacje. „Jednym z moich osobistych motywów, które towarzyszyły mi podczas pracy nad tym projektem, była chęć wyrażenia sprzeciwu wobec tezy zawartej w Testamencie Gombrowicza, w którym to napisał, że Polacy są narodem zdanym na podrzędność” – powiedział Tomaszewski w jednym z wywiadów – „Mam nadzieję, że album „To, co trwałe” swoimi zdjęciami oraz tekstem udowadnia, iż ten wielki autor w tym wypadku postawił błędną tezę.”

Tomaszewski-T_To-co-trwale2
Tomaszewski-T_To-co-trwale3
Góralszczyzna jest ewenementem żywej kultury współczesnej Europy i fascynuje wiele osób. Z pewnością bycie góralem to sprawa urodzenia, a trudne warunki życia w przeszłości zmuszały ludzi do pewnych zachowań. Wymagały ciężkiej pracy, gdyż ziemia w górach jest skalista i trzeba włożyć dużo wysiłku, żeby tę ziemię ujarzmić. Ta ciężka praca górali hartuje, a podążając za nowoczesnością nie tylko nie wyrzekli się oni swoich korzeni, ale z szacunkiem odnoszą się do swojej tradycji. Przywiązują wagę do religijnych praktyk i dawnych zwyczajów. Hołdują wartościom rodzinnym i rytuałom, które spajają wspólnotę – źródło ich siły. Pielęgnują tradycje, poznają, skąd są, a przez to – kim są.

Tomaszewski-T_To-co-trwale7
Tomaszewski-T_To-co-trwale6
Projekt Tomaszewskiego wspierała Fundacja Bukovina, dzięki wspólnemu wysiłkowi powstał zbiór ponad 130 obrazów. Mamy zatem z jednej strony owego górala – człowieka honorowego, pracowitego i pobożnego, a z drugiej naszą codzienność, która nie zawsze do tego etosu dorasta. Być może przez pryzmat „ludzi gór” zawiera się w nim cała prawda o nas i naszych wartościach.

Tomaszewski-T_To-co-trwale5
Tomaszewski-T_To-co-trwale4
Kompleksowe przygotowanie wystawy oraz serii wydruków kolekcjonerskich odbyło się z użyciem drukarki Epson Stylus Pro 9900 na papierze Epson Hot Press Natural 44. Każdy wydruk Digigraphie to oryginalne dzieło, numerowane i jest sygnowane przez artystę
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.