Debiut Wojciecha Tuszko

Tuszko-W_debiut4
W najbliższy czwartek w Pracowni Duży Pokój w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Debiut”. Autorem zdjęć jest Wojciech Tuszko, który mimo sędziwego wieku (94 lata) nadal pozostaje aktywnym popularyzatorem fotografii.

Wojciech Tuszko z fotografią związany jest od zawsze. Jest honorowym członkiem ZPAF (leg. nr 703), ukończył Wydział Chemii Politechniki Łódzkiej i pracował w Katedrze Chemii Organicznej Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizującej się w badaniach sensybilizatorów optycznych warstw fotograficznych. Od 1968 roku był kierownikiem Laboratorium Obróbki Materiałów Światłoczułych w warszawskim Fotonie a od 1982 zastępcą kierownika Ośrodka Rozwoju Techniki Fotograficznej Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy. Opracowywał metody obróbki zachodnich materiałów światłoczułych (C-41 i E-6) w oparciu o środki dostępne w Polsce. Do pracy w czasopiśmie „Fotografia” Zbyszka Dłubaka, którego wydawcą były „Arkady” (wcześniej „Sztuka”), namówił go Stanisław Sommer w 1953 roku. W „Kalejdoskopie Techniki” prowadził dział „Przez obiektyw”, pisał też do nieistniejącego już miesięcznika FOTO. Jest autorem wielu książek poświęconych fotografii np. „Robimy przezrocza”, „Powiększanie fotograficzne”, „O radości i fotografii” (współautor z Jerzym Buszą), przetłumaczył z jezyka angielskiego książki „Jak lepiej fotografować” (wspólnie z J. Jirowcem) i „Jak robić lepsze video”. Należał do grona jurorów konkursu fotograficznego odbywajacego się podczas Interkamery, oraz „Pentacon-ORWO”.

Tuszko-W_debiut2
Wojciech przez lata fotografował, ale zdjęcia nigdy nie były prezentowane. Autor nie zdecydował się nigdy na zorganizowanie własnej wystawy. Do chwili obecnej. Stawia go to w nowej roli – roli debiutanta. W tym przypadku debiut jest paradoksalny – kończy długoletnią karierę, a nie ją rozpoczyna.

Tuszko-W_debiut1
Prezentowana wystawa jest wyborem z archiwum liczącego kilkadziesiąt tysięcy negatywów i składa się z 38 fotogramów. Część z nich to typowe zdjęcia reportażowe, niektóre powstały przy okazji testów materiałów światłoczułych. Pozostałe przedstawiają m.in. życie prywatne.

Tuszko-W_debiut3
Kuratorem wystawy jest wnuk autora Feliks Tuszko. Ekspozycja potrwa do 1 marca 2016 roku
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.