Dualizm fotografii w Domku Romańskim.

Dualizm2016
Od piątku w Dolnośląskim Centrum Fotografii „Domek Romański” jest prezentowana zbiorowa wystawa „Dualizm fotografii”. Ekspozycja jest próbą pokazania różnorodności postaw i zagadnień formalnych, które bez wyjątku służą do opisania świata za pomocą fotografii.

Dualizm-Liksztet-M_Szum-cis
Dualizm jest pojęciem wpisanym w sztukę od wieków. Znany jest spór o przewadze rysunku nad plamą malarską i odwrotnie, w fotografii pojęcie dualizmu jest szczególnie widoczne. Najpierw powstaje (powstawał) negatyw, a z niego — właściwy obraz. Światło ma charakter korpuskularno-falowy, dwoista jest zależność od mechanicznej kamery ze spontanicznością kreacji.  Obecnie istnieją równolegle dwa sposoby uzyskania obrazu. Pierwszy to fotografia klasyczna, w której twórcy posługują się negatywem, a główną rolę w procesie powstania odbitki odgrywają procesy fotochemiczne. W fotografii cyfrowej istnieje obraz digitalny, natomiast alchemia fotograficzna coraz częściej wypierana jest przez umiejętności posługiwania się komponentami rzeczywistości wirtualnej.  Fotografia to też światło i cień, dlatego nieprzypadkowo w tytule wystawy wspomniano o dualiźmie.

Dualizm-Stawinski-M-Diffusi
Dualizm-Maruszak-M_U-kresu-
Wystawa fotografii Okręgu Dolnośląskiego ZPAF w „Domu Romańskim” pokazuje więc wielką rozmaitość stanowisk i światopoglądów autorów zdjęć. Każdy artysta porusza inną kwestię dualizmu, a wszystkie te rozwiązania są odkrywcze i niepowtarzalne, istotne tak, jak ważna jest sztuka. Wynika to  oczywiście ze osobowości artystycznych, a pojęcie dualizmu, także w fotografii, rozciąga się w nieskończoność i w niej można doszukiwać się kolejnych podziałów.

Dualizm-Chwiszczuk-C_Nie-ch
W ekspozycji bierze udział 36 autorów:  Ewa Andrzejewska, Jan Bortkiewicz, Czesław Chwiszczuk, Zdzisław Dados, Sławoj Dubiel, Andrzej Dudek-Dürer, Alek Figura, Tomasz Fronckiewicz, Barbara Górniak, Waldemar Grzelak, Zenon Harasym, Roman Hlawacz, Daria Ilow, Paweł Janczaruk, Ryszard Kopczyński, Krzysztof Kowalski, Krzysztof Kuczyński, Stanisław Kulawiak, Jacek Lalak, Adam Lesisz, Marek Liksztet, Jarosław Majcher, Ewa Martyniszyn, Marek Maruszak, Janusz Moniatowicz, Janusz Musiał, Piotr Maciej Nowak, Wacław Ropiecki, Andrzej Rutyna, Krzysztof Saj, Alina Ścibor, Maciej Stawiński, Jerzy Wiklendt, Iwona Wojtycza-Fronckiewicz, Wojciech Zawadzki, Waldemar Zieliński.

Dualizm-Zawadzki-W_Apeiron
Wystawa potrwa do 12 marca
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.