World Press Photo 2016 – wyniki.

WPP2016-Warren-Richardson
Ogłoszono werdykt tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. Za najlepsze zdjęcie prasowe ubiegłego roku uznano fotografię Warrena Richardsona przedstawiającą mężczyznę, który podaje malutkie dziecko przez płot na granicy serbsko-węgierskiej.

WPP2016-Niclas-Hammarstrom
Krew, śmierć, wojna, kryzys i ewentualnie skrajna bieda. Rozstrzygnięcie kolejnego World Press Photo utwierdza nas w przekonaniu, że tych właśnie tematów powinien szukać fotoreporter, jeżeli chce zrobić karierę. Zeszły rok obfitował w tego rodzaju nieszczęścia: eksplozja w Tiencinie w Chinach, rosyjska katastrofa lotnicza na Synaju, zamach na redakcję Charlie Hebdo, masakra w Baga, seria ataków terrorystycznych w centrum Paryża. No i oczywiście wojna z Państwem Islamskim, konflikt w Syrii i kryzys migracyjny.

WPP2016-Mauricio-Lima
Na tegoroczną, 59. edycję konkursu nadesłano ponad 82 tysięcy zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów świata. Prace zostały ocenione w kilkunastu kategoriach obejmujących fotografie pojedyncze i zestawy, takie jak zdjęcie roku, zdarzenia, ludzie w zdarzeniach, sport, życie codzienne, portret, sztuka, przyroda. Wyróżniona fotografia Warrena Richardsona została wykonana w czasie pełnej napięcia sierpniowej nocy, gdy grupa uchodźców usiłowała przekroczyć granicę pomiędzy Serbią i Węgrami. Autor przyłożył się do zadania niezwykle poważnie – spędził w zeszłym roku sześć miesięcy, dokumentując dramat uchodźców i imigrantów próbujących dostać do Europy. Teraz otrzyma 10 tys. euro oraz aparat Canon EOS-1D X Mark II. O swoim nagrodzonym zdjęciu mówi następująco: „…koczowałem z uchodźcami na granicy od pięciu dni do momentu jak przybyła grupa około 200 osób. Później wszyscy poszli wzdłuż płotu granicznego, na początku wysłali kobiety i dzieci, potem starszych mężczyzn. Uchodźcy obawiali się policji, próbowali ją zmylić. Jak przekraczali granicę była około trzeciej w nocy, a kiedy fotografowałem nie mogłem użyć lampy błyskowej, zostało mi jedynie światło księżyca…”. Tegoroczny przewodniczący jury Francis Kohn podkreślał, że siła nagrodzonego zdjęcia Richardsona wynika nie tylko z prostoty, a także z symboliki kolczastego płotu. – Uznaliśmy, że jest w nim wszystko, co pozwala ukazać to, co dzieje się z uchodźcami.

WPP2016-Bulent-Kilic
WPP2016-Matic-Zorman
Warto zaznaczyć, że w tym roku duża część wyróżnionych zdjęć koncentrowała się na ukazywaniu kryzysu migracyjnego: Bulent Kilic z Turcji przedstawił zdjęcia syryjskich uchodźców na granicy tureckiej, z kolei Matic Zorman ze Słowenii sfotografował dzieci czekające na rejestrację w obozie dla uchodźców w Serbii (powyżej), a laureat w kategorii General News, rosyjski fotograf Siergiej Ponomarew uwidocznił przeładowaną łódź, na której grupa uchodźców próbuje się dostać do brzegu greckiej wyspy Lesbos. Mimo tych okropności, wojny i innych nieszczęść zachwyt muszą budzić zdjęcia z kategorii sport, przyroda i sztuka. Kilka wyróżnionych poniżej.

WPP2016--Anuar-Patjane-Flor
WPP2016-Christian-Ziegler
Wszystkie nagrodzone zdjęcia zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. Uroczyste otwarcie odbędzie się 16 kwietnia w Amsterdamie, później wystawa ruszy w świat i odwiedzi także nasz kraj. W pierwszej kolejności będzie prezentowana w poznańskim CK Zamek, później w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie, a także w Opolu
.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s