Warszawiacy 1945-55. Opowieść o życiu miasta.

Warszawiacy-1945-55_1
Wczoraj w Domu Spotkań z Historią została otwarta wystawa „Warszawiacy 1945-55”, prezentowanej na niej fotografie pochodzą ze zbiorów dawnej Centralnej Agencji Fotograficznej (obecnie PAP). Są eksponowane zarówno zdjęcia, które można zobaczyć po raz pierwszy, jak i te, które stały się już ikonami. Ich autorami są najznakomitsi polscy fotoreporterzy.

Warszawiacy-1945-55_2
Wystawa ma charakter jubileuszowy, kuratorzy wracają do często podejmowanego tematu – odradzającej się z ruin Warszawy. Nie jest to jednak wybór poświęcony odbudowie stolicy i powojennej traumie, ale przede wszystkim to opowieść o ludziach, mieszkańcach stolicy – tych, którzy wrócili do swoich zburzonych domów i tych, którzy zamieszkali tutaj po wojnie. Jest opowieść o odbudowie życia.

Warszawiacy-1945-55_5
Widzimy więc ruiny i zgliszcza które egzystują obok nowych budynków, wystawy Domów Towarowych kontrastują z tłumnie odwiedzanymi targowiskami. Eleganccy mężczyźni podróżują wraz z ludźmi w waciakach i walonkach, a dotkliwa powszechna bieda sąsiaduje z radością i z tańcami czy pływaniem kajakami po Wiśle. Procesja Bożego Ciała odbywa się obok pochodu pierwszomajowego, są uliczne bary dla niezamożnych i restauracje tylko dla wybranych.   Z jednej strony monumentalny Pałac Kultury a z drugiej bieda warszawskich podwórek. Ludzie żyją w ruinach w skrajnych warunkach, ale budują, bawią się, tańczą piją kawę w ulicznej kawiarni, kobiety się stroją, a mężczyźni chodzą na mecze piłki nożnej i boksu.

Warszawiacy-1945-55_6
Nie bez znaczenia jest tu też ludność napływowa – jej obecność prowadzi do sprzyjających abstrakcji zderzeń kulturowych. W tle tego wszystkiego propaganda i wizja lepszego życia, ale dyskretna i niezbyt nachalna. Warszawa nie jest więc zwykłą metropolią, jest miastem o wyjątkowym charakterze i energii. Siłą są ludzie, wynika to z niebanalnej, tragicznej historii, która nieustannie przenika się z intensywną teraźniejszością.

Warszawiacy-1945-55_3
W ramach ekspozycji można obejrzeć prace polskich fotoreporterów: Jerzego Baranowskiego, Stanisława Dąbrowieckiego, Władysława Forberta, Wojciecha Kondrackiego, Tadeusza Kubiaka, Bogusława Lambacha, Lecha Pieńkowskiego, Władysława Sławnego, Karola Szczecińskiego, Mariusza Szyperki, Jana Tymińskiego, Stanisława Urbanowicza i Zdzisława Wdowińskiego.

Warszawiacy-1945-55_4
Wystawa potrwa do 13 czerwca, wstęp na nią jest wolny
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.