Majdan w obiektywie Jakuba Szymczuka w MCK.

Szymczuk-J_1
Minęły dwa lata od tragicznych wydarzeń w Kijowie. 20 lutego 2014 roku na Majdanie doszło do masakry, tego dnia służby bezpieczeństwa otworzyły ogień do demonstrantów. Teraz fotografie z tych zajść można oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Autorem prezentowanych zdjęć jest Jakub Szymczuk, który zajmuje się fotoreportażem od ponad dziesięciu lat. Na stałe jest związany z „Gościem Niedzielnym”, fotografie ze stolicy Ukrainy przyniosły mu nagrody w konkursie Grand Press Photo.

Szymczuk-J_3
Szymczuk-J_2
Kilkadziesiąt prac Szymczuka układa się w niezwykłą opowieść o kijowskim Majdanie, który był największym wstrząsem w Europie od czasu upadku muru berlińskiego. Autor uwiecznił najbardziej dramatyczne chwile starć, do których doszło między 18 a 20 lutego 2014 roku, choć sam protest ciągnął się od trzech miesięcy. Od kul wojska, policji i snajperów zginęło wówczas 70 osób, wielu demonstrantów i przypadkowych osób było rannych. Zdjęcia doskonale oddają dynamikę ulicznych walk i tragedię ich uczestników. Widzimy determinację protestujących w starciu z brutalnością sił rządowych. Były koktajle Mołotowa i spalone autobusy milicyjne. Druga strona nie była bierna, użyła gumowych kul i petard, a potem ostrej amunicji.

Szymczuk-J_4
Spośród wszystkich kadrów jeden jest wyjątkowy, wyraża tragizm kijowskiego Czarnego Czwartku. Przedstawia młodego ochotnika z Dublan Anatolija Żałowagę , zastrzelonego przez snajpera oraz próbującego go ratować Olega Packana. Ta fotografia została ogłoszona Zdjęciem Roku 2014 oraz Zdjęciem 10-lecia konkursu Grand Press Photo.

Szymczuk-J_5
Wystawa będzie prezentowana do 3 kwietnia 2016 roku, wstęp jest wolny
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.