Wystartowały targi CP+ 2016

CP-Plus-2016_1
Trwają targi Camera & Photo Imaging Show 2016 (CP+), impreza, która odbywa w Jokohamie na terenie Pacifico Yokohama potrwa do niedzieli. Gromadzi czołówkę producentów sprzętu fotograficznego, obok stoiska koncernów np. Sony, można spotkać firmy zupełnie u nas nieznane. Bo kto słyszał o takiej spółce jak Etsumi (akcesoria foto-video), czy MouseComputer.

W ostatnich latach targi stały się, obok Photokiny, jedną z czołowych targowych imprez fotograficznych na świecie. Amerykanie mają oczywiście PhotoPlus Expo i uważają to wydarzenie za najważniejsze, Francuzów zadowala Salon de la Photo (dawniej Salon International des Professions de l’Image). Niewątpliwie znaczenie CP+ wynika z prostego faktu: nie ma konkurencji. Parę lat temu na przełomie stycznia i lutego odbywały się jeszcze amerykańskie targi PMA, ale organizator doszedł do wniosku że się to nie opłaca. CES nie przejął branży fotograficznej.

CP-Plus
Impreza w Jokohamie ma długoletnią tradycje. Początkowo targi odbywały się pod nazwą Japan Camera Show, z czasem zmieniono formułę. Wzrosło zainteresowanie, w zeszłym roku odnotowano 67.000 odwiedzających i miało miejsce 39 premier sprzętu. Niewątpliwie znaczenie CP+ opiera się też na fakcie, że większość światowych koncernów fotograficznych ma siedzibę w Japonii. W tym roku, oprócz tradycyjnego show wystawowego, przewidziano różne atrakcje, które mają za zadanie uatrakcyjnić pobyt na targach. Każdy zwiedzający ma więc możliwość głosowania na wybrany sprzęt, może też wziąć udział w szkoleniach. Polecane jest jednodniowe seminarium z Alekiem Sothem z Magnum Photos i otwarcie jego wystawy. Wystartował też specjalny program mający za zadanie zbliżenie kultury francuskiej i japońskiej. Z tym wydarzeniem wiąże się otwarcie, uhonorowanej podczas Salon de la Photo, ekspozycji „Les zooms”. Handlowcy też mają swoje „panele dyskusyjne” – godne polecenia jest seminarium stowarzyszenia CIPA oraz GfK dotyczące trendów na światowym rynku foto. Na koniec nagrody – przewidziana jest ceremonia wręczenia wyróżnień dla najlepszych produktów foto-wideo przyznanych przez czołowe redakcje czasopism japońskich.

CP-Plus-2016_2
Na targach najważniejszy jest jednak sprzęt i różne akcesoria dodatkowe. Nowości nie brakuje, większość jest już znana od paru dni. Dla wielu osób możliwość dotknięcia czy wręcz przetestowania np. nowego Pentaxa K-1 jest bardzo ważna. I nie wynika to ze zmniejszenia możliwości komunikowania się z klientem poprzez internet czy tradycyjne środki łączności. Targi powinny być  więc bezpośrednim źródłem pozyskiwania informacji, dla pasjonatów udział w takiej imprezie jest więc bardzo istotny. Niestety, pokazywane nowe aparaty i obiektywy to w większości makiety i nie ma sposobu aby je sprawdzić. Jeżeli już coś działa to są kłopoty ze zrozumieniem komend w języku japońskim.

Targi są otwarte od 10 do 18, w niedziele kończą się o 17.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s