50-lecie Fujifilm w Europie.

50-lecie-Fujifilm-w-Europie
Koncern Fujifilm obchodzi niecodzienną rocznicę, pięćdziesiąt lat temu powstał oddział Fujifilm w Europie. Początkowo oferowano wyłącznie filmy fotograficzne, później aparaty, chemię i minilaby

Fujifilm-X-T1
Firma Fuji Photo Film Europe GmbH została zarejestrowana w rejestrze handlowym w Düsseldorfie 7 lipca 1966 roku. W pierwszej kolejności zbudowano struktury w NRF (czyli Niemczech Zachodnich), później w Wielkiej Brytanii. W niektórych krajach powstały placówki produkcyjne i biura sprzedaży.Z miejsca doprowadziło to do ostrej konkurencji z Kodakiem i Agfą, te dwie firmy miały w Europie dominującą pozycję. W Europie Wschodniej, przed upadkiem „żelaznej kurtyny”, koncern był reprezentowany przez różne dziwne przedsiębiorstwa np. w Polsce materiały Fujfilm importował Pewex, Baltona, oraz, co jest dość dziwne, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych na własne potrzeby. W maju 1989 roku powstał Fotex Poland Włodzimierza Trzcińskiego. Firma stała się reprezentantem koncernu na naszym rynku i sprzedawała wszystko: od papierów, poprzez chemię, aparaty fotograficzne, po specjalistyczne materiały wykorzystywane w produkcji telewizyjnej, filmy kinowe, graficzne, błony rentgenowskie i minilaby (doprowadziło to do ostrego konfliktu z Eurocolorem który sprowadzał te urządzenia z Australii). Pod koniec 1992 roku nastąpiła zmiana nazwy na Fuji Film Polska, a w 2001 roku powstała firma Fujifilm Poland która przejęła obowiązki poprzedniej. Parę lat później strukturę uporządkowano, zmieniono też nazwę na Fujifilm Europe GmbH (Sp. z o.o.) Oddział w Polsce.

Fujifilm-X-Pro1_6
Obecnie w ofercie Fujifilm tradycyjne filmy to tylko 1 % przychodów. Na terenie Europy Grupa Fujifilm (jest około 50 firm) prowadzi działalność w siedmiu branżach, włączając opiekę zdrowotną, systemy graficzne, urządzenia optyczne, media do zapisywania oraz technologie fotograficzne. Siedem głównych zakładów produkcyjnych wytwarza min. płyty CTP, substancje chemiczne, tusze, barwniki do drukarek atramentowych, tonery, materiały elektroniczne do produkcji półprzewodników oraz biofarmaceutyki, Centrum badawcze mieści się w Tilburgu (Holandia), i współpracuje z tokijskim laboratorium Fujifilm Advanced Research Laboratories. Warto zaznaczyć, że Fujifilm produkuje też kosmetyki, ale nie można ich kupić w naszym kraju.

fujifilm-finepix-x100t_6
Z ostatniego półwiecza z „kamieni milowych” koncernu należy wymienić m.in. Fujicolor HR400 (1976 – pierwszy barwny negatyw o czułości ISO 400), Fujicolor HR1600 (1986 – pierwszy barwny negatyw o czułości ISO 1600), Minilab System (1984), Fujicolor QuickSnap (1987 – pierwszy małoobrazkowy aparat jednorazowy), Fujicolor Reala (1989 – pierwszy film materiał z czwartą warstwą o uczuleniu zbliżonym do ludzkiego oka), Fujichrome Velvia (1990 – materiał odwracalny m.in. o wysokim wysyceniu kolorów), cyfrowy minilab serii Frontier (1997), Fujifilm FinePix S5 Pro (2006), Fujifilm FinePix X100 (2010), Fujifilm X-T1 (2014).

Fujifilm-X-E2S--X-E2_4
Przez wiele lat z firmą Fujifilm Europe był związany Shigetaka Komori (obecnie Takaaki Kurose). Za jego rządów m.in. sponsorowano konkurs fotografii prasowej Fujifilm Euro Press Photo, a coroczny finał stanowił rywalizację pomiędzy zwycięzcami narodowych eliminacji przeprowadzanych przez lokalne przedstawicielstwa koncernu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.