Panasonic Lumix DMC-GH5 z 6K?

PanasonicDMC-GH5_4
Wciąż czekamy na kilka nowych aparatów firmy Panasonic, w tym roku powinien zadebiutować m.in. model Lumix DMC-LX200 (kliknij info). W Jokohamie trwają jeszcze targi Camera & Photo Imaging Show 2016, niestety, wbrew oczekiwaniom nie pojawił się Panasonic Lumix DMC-GH5 nawet w formie prototypu.

Nowy model będzie następcą DMC-GH4 który jest obecny na rynku ponad dwa lata. W momencie premiery był to jedyny aparat konsumencki który pozwalał na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (4096×2160 z 24 kl/s i QFHD 4K: 3840×2160 do 30 kl/s) w formacie MOV/MP4. Bezlusterkowiec otrzymał m.in. matrycę Live MOS formatu Mikro 4/3 o rozdzielczości 16 mln. pikseli, AF został oparty na detekcji kontrastu i wzbogacony technologią DFD (Depth From Defocus. Później została zaprezentowana modyfikacja, w DMC GH4R można skorzystać m.in. z funkcji V-Log L. Warto zwrócić uwagę, że od premiery „czwórki” mieliśmy cały „festiwal” wypowiedzi szefów Panasonika na temat następcy – m.in Tadokoro Yoshifumi potwierdził, że jego firma pracuje nad bezlusterkowcem które nagra wideo w rozdzielczości 8K. Pojawiły się więc spekulacje, że tym aparatem będzie Panasonic Lumix DMC-GH5.

Panasonic-LUMIX-GH4_5
Jest raczej pewne, że w tej chwili ta korporacja jest w stanie zbudować i wyprodukować taki model, ale pytanie jest zasadnicze: czy to się sprzeda? Urządzenia pracujące w rozdzielczości 4K dopiero zaczynają być obecne w niektórych domach, popularny jest HD i Full HD. Może inaczej jest w Japonii, ale jest to rynek wyjątkowy. Dotychczas panowało przekonanie, że w nowym bezlusterkowcu zmian rewolucyjnych nie będzie i Panasonic Lumix DMC-GH5 będzie miał możliwość rejestracji wideo w 4K. Firma skupi się jedynie nad poprawą jakości obrazu i nowymi funkcjami.

Panasonic-LUMIX-GH4_6
Jednak ostatnie doniesienia serwisu Nikkan, pozwalają przypuszczać, że aparat uzyska możliwość rejestracji wideo w rozdzielczości 6K. Ma się on pojawić się w nowym roku obrotowym, który zaczyna się w już kwietniu (kończy się w marcu 2017). Jest duże prawdopodobieństwo, że „piątka” zadebiutuje w okolicach Photokiny 2016. Być może, na początku zostanie pokazany tylko prototyp (tak jak to było z DMC-GH4), aparat ma otrzymać nową, 18-milionową matrycę, umożliwi ona nagrywanie filmów w kilku rozdzielczościach: 6K (30 kl/s), a także 4K (60, 30 lub 25 kl/s), oraz HD lub Full HD. Do dyspozycji będzie też funkcja 6K Photo która pozwoli wyodrębnić kadr z nagrania wideo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.