Oriental Seagull NSG 100 i 400

Oriental-Seagull100-400_1
Na targach CP+ mała firma Cyber Graphics Corporation prezentuje całą gamę cz-b materiałów fotograficznych i sprzętu ciemniowego. Można zobaczyć m.in. filmy Ilforda, papiery Kentmere, koreksy i kuwety Patersona. Jednak zwracają uwagę dwa dość egzotyczne negatywy tj. Seagull NSG 100 i 400. To nowość.

Wchodzą one w skład linii cz-b. materiałów światłoczułych o nazwie Oriental Seagull. Znajdziemy tam papiery do powiększeń i chemię fotograficzną. Seagull NSG 100 i 400 to dwa negatywy o czułości ISO 100 i 400, występują one w ładunkach 135-36. Można je kupić paczkowane po 10 sztuk lub w tzw. „trójpakach”. Ważne jest jednak to, co siedzi w środku.

Oriental-Seagull100-400_2

Z pewnością jest to materiał sensybilizowany do światła dziennego i błyskowego, obrabiany w klasycznym procesie wywoływacz-przerywacz-utrwalanie-płukanie. Nie jest to więc taki np. Ilford XP2 400 na którym powstają czarno-białe obrazy negatywowe złożone z cząstek barwników powstałych po barwnym wywołaniu w standardowym procesie C-41. Zalecany jest wywoływacz Ilford ID-11 (należy przypuszczać, że dobre wyniki będzie można też osiągnąć z poczciwym D-76), ale nie wiadomo jakie efekty osiągnie się podczas wywoływania forsownego. Nie wiadomo nic o tolerancji na błędy obróbki, a także o użytecznej skali naświetleń.

Warto zaznaczyć, że z nazwą Seagull wiążą się aparaty i lampy błyskowe chińskiego producenta Shanghai General Camera Factory. Zapewne wiele osób spotkało się wyrobami tej firmy, należy choćby wymienić model Seagull DF-300 (kopia Minolty X-300), czy serię lustrzanek dwuobiektywowych.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.