Wystawa Fotografia Dzikiej Przyrody 2015

51-WPY-Don-Gutoski
Trwa tournee ostatniej edycji wystawy Fotografia Dzikiej Przyrody, zdjęcia pokazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, dokumentują dynamiczne zmiany na planecie, ale także uświadamiają nam dużą odpowiedzialność za środowisko naturalne.

51-WPY-Martin-Pelanek
Fotografia Dzikiej Przyrody to coroczny konkurs organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (wcześniej także BBC Worldwide), w którym wybierani są najlepsi fotografowie dzikiej przyrody. Do edycji w 2015 roku zgłoszono ponad 42 tys. zdjęć wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów z 90 krajów. Tegorocznych statystyk na razie brak, gdyż dziesięć dni temu dopiero zostały zamknięte eliminacje i trwa ocena prac.

51-WPY-Edwin-Giesbers
51-wpy-richard-peters
Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz 4 nagrodach specjalnych m.in. dla młodzieży w następujących przedziałach wiekowych: „10 lat i poniżej”, „11–14 lat” oraz „15–17 lat”. Razem to 100 zdjęć, autorstwa 76 fotografów, z 23 krajów. Tytuł Wildlife Photographer of the Year zdobył kanadyjski fotograf Don Gutoski, który przedstawił zdjęcie „Tale of two foxes” („Opowieść o dwóch lisach” – na samej górze). Fotografię wykonano w Parku Narodowym Wapusk w kanadyjskiej Manitobie i przedstawia ona rudego lisa polującego na lisa polarnego. Mimo że lis rudy zazwyczaj nie atakuje swojego kuzyna, to kiedy ich terytoria się pokrywają (najwyraźniej z powodu ocieplenia klimatu), między obydwoma gatunkami może dojść do konfliktu. Tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2015 otrzymał młody Czech z Brna Ondřej Pelánek, który podczas pobytu w Norwegii obserwował tokujące samce batalionów.

51-wpy-michael-aw
51-wpy-pere-soler
51-wpy-britta-jaschinsk
51-wpy-fran-rubia
51-wpy-juan-tapia
Dzisiaj wystawa kończy się w Mińsku (Mazowieckim), później odwiedzi cztery miasta: Bielsko-Biała, Bytom, Sopot i Szklarską Porębę. W Polsce, dzięki sponsorom, na niektóre pokazy wstęp jest bezpłatny. Dla porównania: w Londynie, w Muzeum Historii Naturalnej trzeba wydać ponad 13 funtów
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.