Michał Cała w Starej Galerii ZPAF

Cala-M_miasteczka1
Prawie przed chwilą, w Starej Galerii ZPAF, odbyło się otwarcie wystawy „Dolny Śląsk – miasta i miasteczka”. Autorem prezentowanych prac jest Michał Cała, który od wielu lat fotografuje Górny i Dolny Śląsk. Jego zdjęcia są jednak czymś więcej niż dokumentalnym zapisem.

Pokazywane w Starej Galerii barwne fotografie powstały w różnych miejscowościach Dolnego Śląska, i wydaje się, że cały projekt był równocześnie realizowany z „Metropolią”. W obu, jakby przypadkiem, autor ukazał skalę i formę transformacji, jaką przechodzi ten region.

Cala-M_miasteczka4
Cala-M_miasteczka2
Społeczny wydźwięk całego zamierzenia akcentują prace obnażające proces pauperyzacji pewnych środowisk i ich ubożenie. W Wałbrzychu zaniedbane są całe dzielnice, niektóre stare robotnicze osiedla dosłownie rozsypują się, a ich mieszkańcy najczęściej są bezrobotni. To efekt upadku lokalnego przemysłu. Centra miast są przeważnie odnowione i zmienia się ich charakter. W miejsce dominujących w strukturze urbanistyczno-architektonicznej elementów przemysłowych wkraczają nowe rozwiązania. Jednak w wielu miasteczkach nadal straszą zrujnowane kamienice, czy zdewastowane poniemieckie fabryczki. Przeobrażenia najbardziej dotykają najstarszych elementów miast, bowiem tutaj skala zmian następują najszybciej. Nie wszyscy jednak popadają w odrętwienie i apatię, widać przejawy drobnej przedsiębiorczości.

Cala-M_miasteczka5
Autor, zachowując właściwą dla swego warsztatu estetykę fotografii, oddaje klimat czasu i miejsc. Buduje własny styl – wieloplanowość, nakładanie różnych fragmentów przestrzeni, świadomą deformację perspektywy. Nie są to już fotografowane szerokim kątem hałdy Górnego Śląska które znamy z jego zdjęć sprzed trzydziestu lat. Teraz Cała akcentuje pewne fragmenty przestrzeni lub je równoważy, jednocześnie wykracza poza ramy dokumentalnej rejestracji.

Cala-M_miasteczka3
Michał Cała jest członkiem Okręgu Śląskiego ZPAF, fotografią zainteresował się w trakcie studiów na Politechnice Warszawskiej. Jest współtwórcą klubu fotograficznego KRON w Tychach, w tym mieście mieszkał od 1977 do 1995 roku i poświęcił się fotografowaniu śląskiego krajobrazu. Jest autorem wystawy „Śląsk”, którą uważa za najważniejszą w swoim dorobku, a także wystawy „Galicja”.

Wystawa będzie prezentowana do 15 kwietnia 2016 roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.