Londyńska aukcja fotografii Edwarda Hartwiga.

Hartwig-E_14
Już za cztery dni w galerii 25 Blythe Road odbędzie się aukcja zdjęć Edwarda Hartwiga. Ceny są przystępne i zaczynają się od 100 funtów za odbitkę.

Hartwig-E_12-1
Hartwig-E_12-2
Zdjęcia można oglądać od dzisiaj, prace do licytacji zostały wybrane przez Arnauda Delasa który jest cenionym ekspertem XIX i XX-wiecznej fotografii. Każda odbitka jest sygnowana przez autora, z tyłu znajdują się adnotacje, pieczątka ZAIKS-u potwierdzająca autentyczność no i warszawski adres Hartwiga: Aleje Jerozolimskie 31-10. Mieszkał on w sąsiedztwie hotelu „Forum” i kiedyś wspominał, że w okresie pierwszych „prawie wolnych” wyborów Plac Defilad od strony ulicy Marszałkowskiej (a więc blisko miejsca zamieszkania) był zasłonięty płotem, na którym nalepiono mnóstwo afiszów wyborczych, niejednokrotnie jedne na drugich. Po wyborach Hartwig wykonał kilkadziesiąt zdjęć barwnych tych plakatów, częściowo zdartych, i otrzymał kilkadziesiąt barwnych obrazów abstrakcyjnych. Tych prac na licytacji (a wcześniej na wystawie) nie zobaczymy, wszystkie powiększenia są czarno-białe. Powstały w różnych okresach twórczości, np. zdjęcie „Kazimierz nad Wislą” (powyżej) zostało wykonane w 1965 roku, natomiast „Wierzby II” w okresie stanu wojennego. Najstarsza praca („Krajobraz”) pochodzi z końca lat czterdziestych ubiegłego wieku.

Hartwig-E_13
Twórczość Edwarda Hartwiga była tak różnorodna i wielostronna, że wymyka się jednoznacznej definicji. Jest ona wyrazem niespokojnej i wrażliwej osobowości, Artysta uprawiał chyba wszystkie dziedziny fotografii; zaczął od krajobrazu, z którego nie rezygnował przez długie lata. W Warszawie przez wiele lat fotografował teatr: spektakle i próby. Interesował się też portretem, był mistrzem oświetlenia – zarówno w fotografii portretowej, jak i w architekturze i krajobrazie. Jego krajobraz może być zarówno jasny jak ciemny, prawie czarny, może być szary i zamglony lub odznaczać się mocnym kontrastem. Portret może być dosłowny lub silnie przetworzony i odrealniony. Ale zawsze w pracach tych wyczuwa się jakiś patos (oczywiście w najbardziej dodatnim znaczeniu tego słowa), monumentalizm – czyli w ostatecznym wyniku – powagę. Nie znajdziemy tu prac, które są tylko obrazkiem. Zawsze da się wyczuć jakiś podtekst, który Autor każe nam odczytać. A jednocześnie oglądając te prace ma się nieodparte wrażenie, że każdy z tych obrazów, tych tematów, nie mógłby być zrobiony inaczej.

Hartwig-E_15
Aukcja odbędzie się w czwartek, 17 marca o godzinie 12
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.