Już jest Irix 15mm f/2.4!

Irix-15mm_5
Na rynku pojawiła się nowa marka obiektywów. Pierwszym modelem jest ultraszerokokątny Irix 15mm f/2.4. Nowe „szkło” przeznaczone jest pełnoklatkowych lustrzanek Canona, Nikona i Pentaksa.

Producentem (czy raczej właścicielem marki) nowego obiektywu jest tajemnicza, szwajcarska firma TH Swiss AG. Mieści się w miejscowości Baar i została zarejestrowana rok temu (wpis do rejestru handlowego). Jej celem ma być produkcja, sprzedaż i dystrybucja wyrobów z dziedziny fotografii. Jednym z założycieli tego przedsiębiorstwa jest, obok Franka Lukasa, Hubert Grzegorz Adamczyk z Krakowa. Jest on też prezesem zarzadu firmy NEXT77 (dawna Delta), która w naszym kraju kiedys sprzedawała Samyanga (dopóki gdańska Foto-Technika nie przejeła tej marki). Zachodzi więc pytanie – czy Irix to Samyang w nowym opakowaniu?

Irix-15mm_1
Tak czy inaczej pojawił się nowy obiektyw, który ma być „…połączeniem szwajcarskiej precyzji z zaawansowaną koreańską technologią..” Korpus został uszczelniony przed wpływem wilgoci i kurzem. Ostrość nastawiana jest ręcznie, ale z poziomu aparatu można ustawić np. przysłonę, przenoszone są również dane do EXIF-a. Obiektyw składa się 15 elementów ustawionych w 11 grupach, wśród nich znajdziemy dwie soczewki o niskiej dyspersji i dwie asferyczne oraz trzy o wysokim współczynniku refrakcji. Otrzymywany obraz ma być pozbawiony dystorsji, elementy optyczne otrzymały powłoki o nazwie Neutrino. Ma to ograniczyć flary i „duszki” do absolutnego minimum. Pierścień ostrości może być zablokowany w dowolnej pozycji, oraz zgrany ze skalą odległości hiperfokalnej. Można stosować filtry o średnicy 95 mm, a przy bagnecie jest miejsce na zamontowanie małych żelowych filtrów. Minimalna odległość nastawienia ostrości wynosi 28 mm, przysłona składa się z 9 listków.

Irix-15mm_4
Obiektyw będzie sprzedawany w dwóch wersjach: pierwsza Irix Blackstone ma być wykonana ze stopów aluminium i magnezu, druga, lżejsza to lIrix Firefly (dla porównania: do Canona masa wyniesie 685 lub 605 gramów). Na korpusie znajdziemy oznaczenia wykonane farbą fluorescencyjną, które umożliwią łatwą obsługę w każdych warunkach oświetleniowych.

Irix-15mm_3
Cena nowego „szkła” jest jeszcze nieznana (pojawi się na wiosnę), ale ciekawe ile za te „powłoki neutrinowe” trzeba będzie zapłacić
Obiektyw można oglądać na targach The Photography Show w Birmingham (do 22 marca).

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.