Wystawa Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty.

Ekwiwalenty_top
Już jutro zostanie otwarta pierwsza, zbiorowa wystawa Polskiego Stowarzyszenia Fotograficznego Ekwiwalenty. Będzie można zobaczyć ponad 80 prac czternastu członków Stowarzyszenia.

Ekwiwalenty-Radek_Zawadzki
fot.Radosław Zawadzki

Zarówno nazwa Stowarzyszenia, jak i tytuł wystawy zbiorowej, wywodzą się z terminu fotograficznego używanego w Stanach Zjednoczonych od końca lat 20. ubiegłego wieku. W tym czasie, szczególnie w Europie, sztuka fotograficzna odchodziła od wiernego oddawania rzeczywistości w stronę eksperymentu i abstrakcji. Pojęcie „ekwiwalentności” w fotografii pojawiło się po raz pierwszy w pracach Alfreda Stieglitza, ale za twórcę kompletnej reguły uznaje się Minora White’a. Ważną inspiracją dla członków Stowarzyszenia jest również dorobek amerykańskiej Grupy f64, założonej przez Ansela Adamsa i Willarda Van Dyke’a z Edwardem Westonem, a także późniejsi twórcy: Paul Caponigro, Frederick Sommer, John Daido Loori.

Ekwiwalenty-Adrian_Czechows
fot. Adrian Czechowski

Ekwiwalenty-Aleksandra_Drut
fot. Aleksandra Drutkowska

Ekwiwalenty-Jakub_Sagan
fot. Jakub Sagan

Stowarzyszenie powstało trzy lata temu, zgromadziło ludzi bardzo różnych zawodów, w różnym wieku. Niektórzy mają za sobą lata pracy artystycznej, wystawy, publikacje i nagrody w konkursach. Inni niedawno rozpoczęli swoją fotograficzną drogę twórczą. Łączy ich wspólne spojrzenie na fotografię, by zdjęcia jak lustro pokazały subtelne doznania autora, by stały się ekwiwalentem jego wrażeń i emocji utrwalonych na obrazach. Dla wszystkich najważniejsze jest, by w tych zatrzymanych obrazach oddać przeżycia, jakie towarzyszą im w chwili wyzwolenia migawki. Tych obrazów nie odczytuje się intelektualnie, ponieważ – zgodnie z zamierzeniami ich autorów – wykraczają one poza fizyczność obiektów, poza mierzalne formy, poza symbolikę, bariery językowe i kulturowe. Nie dają się jasno sklasyfikować na fotografię krajobrazową, abstrakcyjną lub kreacyjną. Zobaczymy więc różne prace, fotografie nie mają tytułów, czasami tylko podane jest miejsce i data wykonania.

Ekwiwalenty-Katarzyna_Dyszy
 fot. Katarzyna Dyszyńska

Otwarcie wystawy odbędzie się 1 kwietnia 2016 roku o godzinie 18 w siedzibie 19. Dzielnicy (ul. Kolejowa 47A, lok. U7, Warszawa). Oprowadzanie kuratorskie zaplanowano na sobotę 9 kwietnia o godz. 15, a spotkanie z autorami w piątek 15 kwietnia (godz. 19). Wystawę można oglądać do 28 kwietnia w dni powszednie w godz. 16-20, w weekendy w godz. 12-18.

Ekwiwalenty-Tomasz_Kubaczyk
fot. Tomasz Kubaczyk

Ekwiwalenty-Krzysztof_Porze
fot. Krzysztof Porzeżyński

Ekwiwalenty-Stanislaw_Kudro
fot. Stanisław Kudroń

Ekwiwalenty-Michal_Jelinski
fot. Michał Jeliński

Ekwiwalenty-Marcin_Bogdanow
fot. Marcin Bogdanowicz

Dodatkowych informacji udziela kurator wystawy Karol Bagiński, tel. 606 377 158.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.