Fotograficzna Publikacja Roku. Zgłoszenia do 4 maja.

Fotopublikacja-2016
Jeszcze przez miesiąc można zgłaszać kandydatów do Fotograficznej Publikacji Roku. Organizatorzy czekają na książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne, podręczniki oraz wydawnictwa typu selfpublishing.

Mielnikiewicz-J_woman4
To kolejna edycja konkursu, od 2013 roku jest on organizowany przez Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Księgarnię Bookoff i Miejsce Fotografii. Pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem konkursu był Krzysiek Makowski – księgarz i wydawca, z nieistniejącej już Księgarni F5. W zeszłym roku pierwsze miejsce zdobyła Justyna Mielnikiewicz za książkę ”Woman with a monkey – Caucasus in Short Notes and Photographs” (zdjęcia z publikacji powyżej i poniżej). Otrzymała ona też Nagrodę Specjalną za Selfpublishing. Jury podczas ogłaszania werdyktu podkreśliło, że jest to publikacja kompletna i przekrojowa, a przy tym niebywale staranna i konsekwentna. Mielnikiewicz ujęła bardzo wiele aspektów życia codziennego, łącząc je z refleksjami nad aktualnymi wydarzeniami, zderzając ze stereotypami i tradycją.

Mielnikiewicz-J_woman3
Połączenie zdjęć wykonanych w trakcie wielu wyjazdów z tekstami i notatkami to w opinii jury wykorzystanie maksimum możliwości medium, jakim jest książka fotograficzna. O nagrodę walczyły inne pozycje wydawnicze m.in. ”Święta Wojna” Wojciecha Wilczyka (Wydawnictwo Karakter, galeria Atlas Sztuki), ”Industrial” (Fundacja Archeologia Fotografii), ”Boiko” Jana Brykczyńskiego, ”The Winners” Rafała Milacha, „Stigma” Adama Lacha, ”Invisible Maps” Andrzeja Kramarza. W większości były to książki wydane własnym nakładem, w ograniczonej ilości egzemplarzy.

Mielnikiewicz-J_woman1
Mielnikiewicz-J_woman2
W konkursie przyznana zostanie Nagroda Główna im. Krzyśka Makowskiego. Jej zdobywca będzie miał możliwość wystawy i promocji pozycji podczas tegorocznego, czerwcowego Fotofestiwalu. Otrzyma też bon rzeczowy na wybrane produkty firmy Empresse. Jury wyłoni także 10 tytułów godnych uwagi, zostaną nagrodzone te publikacje, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, wyjątkowe zdjęcia. Warto zwrócić uwagę, że w latach poprzednich wystawę nagrodzonych i wyróżnionych książek można było zobaczyć nie tylko podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, ale także w czasie trwania TIFF Festiwalu we Wrocławiu oraz w Muzeum Sztuki Nowoczesnej podczas Print Control Week.

Do konkursu kwalifikują się publikacje wydane od 1 stycznia 2015 do 31 grudnia 2015. Może je zgłosić zarówno autor, jak i wydawnictwo, dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na ades: info@fotopublikacja.pl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s