Kobiety zbrodniarzy w Muzeum Narodowym.

Lawrynowicz-M_1
Już po wernisażu w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Prezentowane są prace młodego fotografa Maksymiliana Ławrynowicza z cyklu Kobiety, tym razem jest to wystawa „Kobiety zbrodniarzy”.

Lawrynowicz-M_2
Maksymilian Ławrynowicz upodobał sobie kobiety o skomplikowanych życiorysach. W 2015 roku premierę miała pierwsza część cyklu Demony – Władczynie – Boginie – kolekcja 30 portretów kobiet w stylizacjach inspirowanych historią, mitologią i folklorem. Natomiast w tym roku artysta powraca z nowym projektem. „Kobiety Zbrodniarzy” to opowieść o kobietach, które kochały despotów i kierując się niebezpieczną i bezwarunkową miłością bądź chwilą szaleństwa, czy też nieokiełznaną żądzą władzy trwały przy bezlitosnych generałach i dyktatorach, często odgrywając znaczącą rolę w dziejach najmroczniejszych reżimów.

Lawrynowicz-M_4
Bohaterkami obecnej wystawy są m.in.: Emmy Göring – neurotyczna, snobistyczna aktorka, która nie zwracała uwagi na zbrodnicze czyny męża Hermanna, Jiang Quing – okrutna żona Mao Zedonga, kochającą władzę i tępiącą ze śmiertelną skutecznością rywalki, Elena Ceauşescu – bezwzględna żona rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu, oraz Catherine Bokassa. Zwracające uwagę nie tylko bogata stylizacja, ale także warsztatowa staranność i wnikliwa reżyserią kadru. Wizerunki Ławrynowicza balansują na granicy wyznaczanej przez erotyczny chic i zmysłowy look. Twarzą projektu jest Paula Niemczynowicz, artysta do współpracy zaprosił m.in. Olgę Omeljaniec, Martę Jesswein, Martynę Zarembę i Sibonisiwe Ndlovu-Sucharską. Wystąpiły one w kreacjach od Riny Cossack i w biżuterii Fuerza. Fotografiom towarzyszy etiuda filmowa oraz teledysk do oficjalnej piosenki promującej projekt.

Lawrynowicz-M_3
Wystawa nie będzie ostatnią częścią cyklu „Kobiety”. Jest zapowiedź dwóch kolejnych: trzeciej pt. Władza” i planowanej na przyszły rok części czwartej pt. „Biesy Polskie”. Prace już trwają, na razie drugi etap projektu można oglądać do 31 lipca 2016 roku.

Zobacz wideo:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.