Disko – kultura zabawy w Pix House.

Dabrowska-R_wiejskie2
Jeszcze przez parę dni w poznańskiej Galerii Pix.House można oglądać trzy wystawy pod wspólnym tytułem „Disko – kultura zabawy”. Są prezentowane zdjęcia Renaty Dąbrowskiej („Wiejskie dyskoteki”), Piotra Małeckiego („Disco Polo”) oraz Macieja Dakowicza („Cardiff nocą”).

Dabrowska-R_wiejskie1
Ekspozycja jest próba pokazania celebracji czasu wolnego, autorzy chcą odpowiedzieć na pytanie jak bawimy się w czasie wolnym i co zmieniło się przez lata. Renata Dąbrowska miała pomysł na przeniknięcie do świata zabaw młodych ludzi. Dyskoteki, które rozrzucone po wsiach, powstawały w magazynach PGR-ów, remizach i opuszczonych budynkach GS. Młodzież bawi się wśród kolorowych laserów w rytmach techno. W jednym z wywiadów artyska mówiła: …”zafascynowali mnie młodzi ludzie, klimaty między nimi, kolory. W ciągu dwóch lat byłam na kilkunastu takich dyskotekach, w województwie pomorskim, kujawsko – pomorskim i warmińsko – mazurskim. Pracowałam nad tym tematem dla siebie, nikt go ode mnie nie zamawiał, ale też nie wymagał, jak mam go robić”…

Melecki-P_disco2
Melecki-P_disco1
Z kolei Piotr Małecki pokazuje, że disco polo od momentu szalonej mody właściwie nie przestało się rozwijać. To muzyka małych polskich miast i wsi i ma swoich wiernych fanów. Przedostaje się do dużych ośrodków i jako subkultura, sposób na rozrywkę zdobywa nowych zwolenników. Powstają też nowe kluby, trasy koncertowe zespołów wyprzedają się do ostatnich miejsc. Istnieją kanały telewizyjne dedykowany tej muzyce, stąd bezustanna produkcja nowych teledysków, płyt, gwiazd. Mimo że wiele osób nie zdradza się z przywiązaniem do tego rodzaju muzyki, disco polo przeżywa rozkwit i zdobywa nowych fanów – także wśród bywalców warszawskich klubów.

Cardiff-after-dark
Dakowicz-M_Cardiff1
Macieja Dakowicza fascynuje nocne życie w Cardiff. W młodym i dynamicznym 300-tysięcznym mieście skupia się życie nocne całego regionu. Ludzie spotykają się tu w sobotni wieczór w centrum w jednym tylko celu – żeby imprezować. Ulica staje się miejscem zdarzeń ważnych i błahych, zmienia się w wielką scenę. Mężczyźni przebrani za kobiety, kobiety ubrane jak policjanci, superman spacerujący w ciemnym zaułku, człowiek wiszący na słupie latarni, symulujący atak tornado. Można odnieść wrażenie, że nocne życie Brytyjczyków zaczyna powoli wymykać się spod kontroli.

Dakowicz-M_Cardiff2
Pokazywane w Pix.House zdjęcia mogą być więc próbką jak wygląda współczesny dokument a także głosem w dyskusji co z fotografią uliczną. Czy ta ma się dobrze, czy ścieżka po której poruszają się artyści nie wiedzie na manowce?

Wystawę można oglądać do 15 kwietnia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.