Niech sczezną mężczyźni w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Lodz-Kaliska-Niech_1
W Galerii Fotografii MCK trwa kontrowersyjna wystawa „Niech sczezną mężczyźni”. Jej autorami są członkowie artystycznej grupy Łódź Kaliska – Marek Janiak, Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik, Andrzej Makary Wielogórski.

Lodz-Kaliska-Niech_3
Galeria Fotografii MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim od początku prowadzona jest przez Andrzeja Ładę. W kwietniu obchodzi ona 20. rocznicę swego istnienia, ekspozycja „Niech sczezną mężczyźni” jest więc podkreśleniem zasług tej znakomitej instytucji. Wystawa nie jest nowa, została zaprezentowana osiem lat temu. Nadal budzi kontrowersje, składa się z 14 wielkoformatowych fotografii ukazujących kobiety pracujące w zawodach, zarezerwowanych wyłącznie dla mężczyzn. Są zatrudnione w odlewni, w zakładzie tapicerskim, na kutrze, przy układaniu masy bitumicznej, tudzież w kamieniołomach. Wszystkie postaci na fotografiach są nagie i prawdopodobnie to spowodowało, że pierwsza prezentacja prac w CSW na Zamku Ujazdowskim w Warszawie miała posmak skandalu. Mimo upływu lat autorom zdjęć nadal zarzucana jest złośliwość i uprzedmiotowienie kobiet. Tymczasem golizna wszechobecna na fotografiach „Łodzi Kaliskiej” ma swoje wytłumaczenie; świat przedstawiony na zdjęciach jest całkowicie pozbawiony obecności mężczyzn, dlatego też nie ma miejsca na wstyd. Piękne kobiety, boginie, muzy – jak nazywają je twórcy – wykonują  ciężkie prace zwyczajowo, od lat nie wiedzieć czemu przynależne mężczyznom.

Lodz-Kaliska-Niech_4
Lodz-Kaliska-Niech_2
Sami artyści nadal uważają, że ich sposób pokazania płci pięknej jest w pełni zgodny z ich „Manifestem futurystycznym”, w którym wyznają uwielbienie dla kobiecej mądrości, przedsiębiorczości, delikatności i boskości bycia kobietą. Działalność grupy „Łódź Kaliska” oczywiście można uznać za skandalizującą, w części środowisk artystycznych wywołuje ona objawy sprzeciwu i oburzenia. Niekonwencjonalne działania, na granicy performance, teatru absurdu, zjednywały im jednak sporą grupę entuzjastów. W sposób bardzo oryginalny traktowali fotografię, będąc jedyną grupą konsekwentnie realizującą program fotografii inscenizowanej. Stworzyli pewien typ luźnego uczestnictwa w działaniach artystycznych wielu osób.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.