Bez przysłony – książka o Kwartalniku Fotografia.

Bez-przyslony_1
Pod koniec 2012 roku ukazał się 39. numer “Kwartalnika Fotografia”, później wydawanie czasopisma zostało zawieszone. W ostatnich trzech latach nic się nie zmieniło, pojawiła się natomiast książka „Bez przysłony” będąca podsumowaniem 13 lat obecności „Kwartalnika” na rynku wydawniczym.

Bez-przyslony_3
Autorem publikacji jest Krzysztof Szymoniak, prozaik, poeta, fotograf i dziennikarz. Opisał on całą historię czasopisma; od momentu powstania w 2000 roku, poprzez zmianę formatu i szaty graficznej trzy lata później, aż po ostatni numer. Na początku znajdziemy „rys historyczny”, potem pojawia się „Pamiętnik wydawcy i redaktora”, pisany od 2003 roku przez Waldemara Śliwczyńskiego. Po nim następuje opisanie trzech okresów historycznych magazynu którzy tworzyli redaktorzy naczelni: Zbigniew Tomaszczuk, Eryk Zjeżdżałka i Waldemar Śliwczyński. Sa też „Rozmowy. Wypowiedzi. Wspomnienia” czyli dyskusje z osobami, które pismo zakładały, tworzyły, współpracowały z nim, bądź wnikliwie czytały (m.in. z Bogdanem Konopką, Krzysztofem Jureckim i Katarzyną Majak). Całość zamyka „Antologia i indeksy” tj. wykaz książek, filmów i czasopism zaprezentowanych lub omówionych na łamach „Kwartalnika Fotografia”, „Teksty towarzyszące prezentacjom portfolio”,i „Indeks osobowy” itp.

Bez-przyslony_2
W rezultacie otrzymujemy bardzo interesującą pozycję o historii tego ważnego pisma na polskiej scenie fotograficznej. Nie da się ukryć, że Kwartalnik Fotografia, jako jedyne czasopismo w naszym kraju, w ciągu swojego istnienia zdołał skupić wokół siebie grono ważnych krajowych krytyków, historyków sztuki i teoretyków. Jego rola popularyzacyjna i edukacyjna dla fotografii jest niepodważalna, dla osób piszących miała ona przede wszystkim wymiar kulturowotwórczy i artystyczny. Tej roli nie spełniał nawet mocno finansowany Foto-Pozytyw.

Książka ukazała się w ograniczonej wersji papierowej. Kosztuje 50 złotych, jest też dostępna bezpłatnie w postaci cyfrowej pod linkiem (kliknij).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.