Straty po trzęsieniu ziemi w Japonii.

Sony-factory-Kumamoto
W ostatni czwartek silne trzęsienie ziemi nawiedziło wyspę Kiusiu, dzień później doszło do kolejnych wstrząsów w prefekturze Kumamoto. Katastrofa spowodowała szkody, są zabici i ranni, wstrząsy nie wywołały jednak tsunami i całe szczęście nienaruszone są elektrownie atomowe. Firmy liczą straty, Honda, Toyota i Nissan zawiesiły produkcję w zakładach w Kumamoto, a Nikon i Sony już poinformowały o opóźnieniach w dostawie aparatów i półproduktów.

Kataklizm zbiegł się z uruchomieniem czy raczej wydzieleniem z Sony oddzielnej firmy zajmującej się produkcją czujników obrazowych do aparatów cyfrowych, telefonów itd. Oficjalnie rozpoczęła działalność 1 kwietnia, dwa tygodnie później jej dwa zakłady nawiedziło trzęsienie ziemi. Czyż to nie ironia losu? W fabryce w Kumamoto są wytwarzane matryce CMOS i CCD, przerwano więc produkcję. Niewielkie straty zanotowano w Nagasaki Technology Center, ale nie spowodowało to większych zmian, natomiast trzęsienie ziemi nie miało żadnego wpływu na fabrykę znajdującą się w prefekturze Kagoshima. Warto zaznaczyć, że firma Sony w wytwarzaniu czujników stała się jednym z największych graczy, zaspokaja ponad 40 procent światowego zapotrzebowania. Jest dostawcą wybranych podzespołów m.in. dla Nikona, jej matryce znajdziemy też w najnowszym Pentaksie K-1 czy Hasselbladzie H6D-100c. Według DigiTimes wydarzenia ostatnich dni mogą spowodować opóźnienia w dostawie matryc o 2-3 miesiące.

Kumamoto-15-04-2016
Straty poniósł też Nikon. W oświadczeniu firmy czytamy, że „że dostawcy części do produktów takich jak aparaty cyfrowe z wymiennymi obiektywami, kompaktowe aparaty cyfrowe oraz wymienne obiektywy, zostali dotknięci przez serię trzęsień ziemi, mających miejsce od dnia 14 kwietnia br. w prefekturze Kumamoto w Japonii…”. Firma potwierdza fakt, że „…wydarzenia te z pewnością wpłyną na produkcję i zaopatrzenie, ale kolejne szczegóły zostaną podane tak szybko, jak to będzie możliwe”… W sprzedaży pojawi się później kilka modeli takich jak Coolpix A900, B500, B700, DL18-50, DL24-500 i DL24-85.

Warto przypomnieć sobie historię z marca 2011 roku kiedy to potężne trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera wstrząsnęło gospodarką Japonii. Uszkodzone zostały dwie fabryki Panasonika w Fukushima, produkujące urządzenia audio i aparaty cyfrowe, jedna w prefekturze Miyagi (Sendai) wytwarzająca obiektywy do aparatów cyfrowych. Straty poniósł też koncern Sony – sześć fabryk (dwie w Fukushima, cztery w Miyagi) wstrzymało produkcję, większość pracowników ewakuowano. Oczywiście nie wszystkie zajmowały się sprzętem fotograficznym, ale np. fabryka półprzewodników w Miyagi, dostarczała elektronikę do aparatów cyfrowych, pozostałe trzy produkowały optykę i inne elementy. Poszkodowana była też fabryka Nikona w Sendai,  trzęsienie ziemi wpłynęło na dostawy modelu Fujifilm FinePix X100. Całe szczęście, że zakłady Canona w Tokio mocno nie ucierpiały.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.