Opowieść o pozorności śmierci.

Zdrojewski-W_dead-sea_1
W Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie trwa właśnie wystawa  „Dead Sea”  świetnego dokumentalisty, twórcy galerii Obserwacja, Waldemara Zdrojewskiego. Zdjęcia przedstawiają fragmenty Morza Martwego, nad które artysta wybrał się w ostatnich siedmiu latach wielokrotnie.

Zdrojewski-W_dead-sea_3
Morze Martwe, Morze Soli, Morze Śmierci – różne nazwy tego jeziora bezodpływowego kojarzonego z najniżej ulokowanym punktem na ziemi i stężeniem soli uniemożliwiającym jakiekolwiek życie wokół. Jednak jest to tylko wrażenie, w samym zbiorniku nie ma sprzyjających warunków do życia, ale inaczej jest na terenach przyległych. Znajdujące się w pobliżu źródła słodkiej wody pozwalają żyć wielu płazom, gadom i rybom, występują tam 24 gatunki ssaków. Można znaleźć oazy z wodospadami i roślinami tropikalnymi. Jest to więc pozorność śmierci, życie jest, mimo skrajnie złych warunków, obecne.

Zdrojewski-W_dead-sea_2
Opowieść o pozorności śmierci rozwija Zdrojewski znakomicie. Ten fotograf, podróżnik, uczeń Tadeusza Rolke, fotografuje od wielu lat. Interesuje go głównie fotografia społeczna i humanistyczna. Jego wystawa w Muzeum Etnograficznym to próba zrozumienia stanu między brakiem życia a troską o nie, naturalnością Morza Martwego, a jego wielowiekowymi kulturowymi pokładami. Z jednej strony, widzimy zdjęcia oddające hołd spowitej ciszą naturze, z drugiej – pełne dramatyzmu, surowe kadry sygnalizujące obecność człowieka bezlitośnie eksploatującego jej unikalne zasoby. Słony zbiornik  staje się więc metaforą między narodzinami a śmiercią, początkiem i końcem. Czarno-białe i barwne zdjęcia w formacie także panoramicznym udowadniają, że śmiercionośność tego rejonu jest więc pozorna, Wabi on i tętni swoją ukrytą żywotnością podlegając jednocześnie procesom zagrażającym jego istnieniu.

Zdrojewski-W_dead-sea_4
Zdjęcia zostały wykonane w Izraelu, w okolicach En Bokek, En Gedi, Masada, Mitzpe Shalem, Wystawa potrwa do 10 czerwca 2016 roku
.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s