Moskwa w Operowej Galerii Fotografii.

Rolke-T-Moskwa1
Wczoraj w Operowej Galerii Fotografii w Białymstoku odbył się wernisaż wystawy Tadeusza Rolke. Cykl jego zdjęć „Moskwa” powstał w 1960 roku w stolicy ZSRR na zlecenie miesięcznika „Ty i Ja”.

Rolke-T-Moskwa9
Rolke-T-Moskwa8
Tadeusza Rolke przyjechał do Moskwy, aby uwidocznić radziecką modę. Temat pracy stał się jednak pretekstem do tego, by zarejestrować coś więcej: fragment radzieckiej rzeczywistości, pejzaże ulic i targowisk. Zobaczymy więc zdjęcia postronnych osób, handlarzy, ludzi spacerujących w parku. Autora nie interesują wybitne osobowości świata kultury i sztuki, osoby obce bliższe są jego sercu. Obiektyw artysty widzi wszystko: grupę osób czytających „Czerwoną gwiazdę”, postać brodatego mężczyzny, zmęczonego człowieka na ławce, szare anonimowe twarze handlarzy na bazarze. Nie ma tu skrajnej biedy, nie zobaczymy osób nietrzeźwych, nędzy, żebraków. To jest staranie przez odpowiednie władze ukrywane, bo ważny jest bezimienny tłum. Podobne są płaszcze, podobne kapelusze, na ulicach niewiele samochodów, domy pozbawione są zupełnie reklam. Kobiety i mężczyźni poubierani w długie palta z sukna, w różnych odcieniach szarości. Czapki tego samego fasonu, w tłumie duża ilość ludzi w mundurach, wojskowych i milicjantów. Ale czasami wśród szarej ludzkiej masy błyśnie coś kolorowego. Jest atrakcyjna dziewczyna, prawie modelka, która przysiadła w barze ze szklanką herbaty i ciastkiem. Kolejne zdjęcie również pochodzi jakby z innej rzeczywistości. Na nim młoda, interesująca kobieta w jasnym kostiumie i nie pasuje do realiów. Czy to Londyn, a może Paryż?

Rolke-T-Moskwa3
Rolke-T-Moskwa7
Z pewnością prezentowane fotografie to barwna (mimo że prace są czarno-białe) opowieść o radzieckiej Moskwie. Ale jest to opowieść niepełna, artysty zupełnie nie interesują fasady domów na których rozpięto transparenty, nie zobaczymy też flag, portretów przywódców i haseł. Nie zobaczymy manifestacji, uroczystych akademii i masówek. Rolke odrzuca całą ówczesną propagandę i stolica ZSRR wydaje się być zwykłym miastem, w którym życie toczy się leniwym trybem, a społeczeństwo respektuje narzucone mu normy. Czy do końca jest to portret prawdziwy?

Rolke-T-Moskwa5
Rolke-T-Moskwa4
Rolke-T-Moskwa6
Wystawa potrwa do 19 czerwca 2016. Wstęp wolny
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.