Chim: David Seymour – obywatel świata.

Seymour-David_1
Temat główny tegorocznej edycji Fotofestiwalu 2016 brzmi: „Hit The Road – fotografowie w drodze” i odnosi się do przekraczania dotychczasowych granic, zarówno terytorialnych, jak i społecznych, a często pokonywania własnych ograniczeń. Zobaczymy kilka interesujących ekspozycji, jedną z nich jest pokaz zdjęć współzałożyciela Magnum Photos, Davida Seymoura, znanego pod pseudonimem Chim.

Seymour-David_3
Często nazywany jest „fotografem zaangażowanym”, uważał, że człowiek jest najwyższą wartością. Postępował według zasady „czynić dobro gdzie tylko można, najbardziej kochać wolność, nigdy nie wyrzekać się prawdy”. Urodził się jako Dawid Szymin w Warszawie w 1911, w rodzinie znanego wydawcy książek w językach jidysz i hebrajskim. Na początku lat 30. XX wieku wyjechał do Paryża na studia, ale z uwagi na swoje zainteresowanie fotografią rozpoczął karierę jako wolny strzelec. Na początku pracował we Francji, a także w Hiszpanii, gdzie dokumentował wojnę domową w latach 1935-1938. W roku 1939 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie na początku II wojny światowej zaciągnął się do armii amerykańskiej i przyjął obywatelstwo amerykańskie w roku 1942 – tym samym, w którym jego rodzice zginęli w Polsce z rąk nazistów. Po wojnie pracował dla znanych czasopism ilustrowanych takich jak LIFE czy Paris Match oraz dla UNESCO w Austrii, Włoszech, Polsce, Niemczech i na Węgrzech. Seymour z oczywistych przyczyn bardzo interesował się kwestią uchodźców.

Seymour-David_4
Seymour-David_6
Dokumentował ucieczkę republikanów do Meksyku po zwycięstwie Franco w Hiszpanii oraz losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac. W 1947 roku Seymour, wraz z przyjaciółmi i kolegami po fachu, Georgem Rodgerem, Robertem Capą i Henrim Cartier-Bressonem, założył Magnum Photos, legendarną agencję fotograficzną. Został prezesem Magnum w 1954 roku i piastował to stanowisko do swojej śmierci w Suezie w roku 1956. W ostatnich latach życia Chim mieszkał we Włoszech. Fotografował pierwsze lata istnienia nowoutworzonego państwa Izrael i zasłynął z portretów – często kolorowych – sław takich jak Pablo Picasso, Sophia Loren, Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn.

Seymour-David_7
Seymour-David_8
Wystawa podzielona jest na trzy części: wstęp, część poświęconą fotografiom polskim oraz wybór rzadko pokazywanych kolorowych portretów gwiazd filmowych. Wernisaż odbędzie się w Muzeum Kinematografii już 11 czerwca o godz. 18,00.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s