„They Said Yes” w PIX HOUSE.

They-Said-Yes_1
W galerii PIX HOUSE dobiega końca wystawa „They Said Yes”. To zbiorowa, międzynarodowa prezentacja zdjęć, cały projekt zrodził się z fascynacji zjawiskiem wesela i obrzędów związanych z tym wydarzeniem.

They-Said-Yes_3
Z ceremonią zaślubin zawsze związane są specyficzne rytuały i obrzędy, często uważane za magiczne i wyjątkowe. Z biegiem lat owe zwyczaje ewoluują, jednak w przeszłości zmiany nie były tak gwałtowne. Obecnie nowej oprawy nabierają nie tylko zaślubiny, ale także wydarzenia, które po tym następują. Dotychczas wesela kojarzyły się z suto zastawionym stołem, tańcami do białego rana i toastami wznoszonymi za zdrowie nowożeńców. W dużych ośrodkach tradycja, zarówno ta religijna jak i świecka, regionalna, schodzi na drugi plan jako coś nienowoczesnego i odstającego od światowych trendów. Ślub stał się jedynie przyczynkiem do wesela, jest elementem drugoplanowym, aczkolwiek bez niego zabawa nie miałaby prawa bytu.

They-Said-Yes_5
Projekt „They Said Yes” pokazuje wesela z różnych regionów Europy Środkowej na początku obecnego wieku. Charakter tych uroczystości się zmienia. Ponad dekadę temu w Polsce pojawiła się moda na wesela organizowane przez wedding plannera. To oczywiście wpływ kultury zachodniej, ślub (i uroczystości z tym związane) stał się jednymi z najdroższych dni w życiu. Nagle organizacja wesela stała się pretekstem do możliwości zarabiania dużej ilości pieniędzy, branża weselna się rozrasta i rozszerza swą ofertę o coraz to nowsze usługi. Zjawisko to nie jest odosobnione, w sąsiednich krajach zaczyna być podobnie. Ta nowa moda wynikająca ze zmiany stylu życia, konieczności dostosowania się do nowych, szybszych czasów. Zatrudnienie konsultanta ślubnego jest także próbą podkreślenia statusu społeczno – materialnego. Mamy też, obok imprez nowoczesnych, wesela utrzymane w tradycyjnym charakterze.

They-Said-Yes_4
They-Said-Yes_2
Cały projekt ma w swój charakter wpisany zróżnicowany poziom prezentowanych prac. Tak więc pojawiły się perełki, jak i zdjęcia, które w ogóle nie powinny tam się znaleźć. Autorzy prac podeszli do zagadnienia typowo dokumentalne, chociaż dla niektórych twórców ważna była impresja, czy budowa atmosfery za pomocą gry światła i nieostrych fragmentów. Warto zaznaczyć, że partnerem projektu jest Adrian Wykrota.

Wystawę można oglądać 10 maja. Wstęp wolny od wtorku do soboty od 16 do 20 (w niedzielę od 14 do 16).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.