Grand Press Photo 2016 – są już wyniki!

GPP-2016_Zielinski-D
W warszawskim kinie Kultura odbyła się gala finałowa Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016. Główną nagrodę i 10 tysięcy złotych zdobył Dawid Zieliński („Kontakt”), jego zdjęcie (powyżej) przestawia uchodźców opuszczających port w Pireusie.

Grand Press Photo, od początku istnienia, czyli od 2005 roku, jest jednym z najważniejszych wydarzeń roku w polskim świecie fotografii. Konkurs od zawsze budzi emocje i przyciąga uwagę ludzi związanych z fotografią, jej miłośników. W szranki stają starzy wyjadacze i młode wilki fotoreportażu. GPP daje szansę na zaistnienie w świecie fotografii i wygranie przyzwoitych nagród. Na zdjęciach w galeriach zwycięzców oglądamy ważne i ciekawe zjawiska z życia naszego kraju i nie tylko. Tegorocznym przewodniczącym jury był Kadir van Lohuizen, kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. Zdjęcia oceniał też Adam Lach (Napo Images), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Zygmuntowicz oraz Odd Andersen (AFP). Po raz drugi wręczono także nagrodę Photo Book of The Year 2015, pierwsze miejsce zdobyła książka Macieja Jeziorka (Napo Images) pt. „317 Days to Mars”. Zawiera ona 121 fotografii wykonanych w New Delhi.

GPP-2016_Margas-M
GPP-2016_Markowski-T
W tym roku na konkurs nadesłano ponad 4,8 tysiąca prac w kilku kategoriach. Do finału zakwalifikowano 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O trofea walczyło 66 fotoreporterów.Dawid Zieliński oprócz głównej nagrody i tytułu „Zdjęcie roku” zdobył pierwsze miejsce w kategorii Wydarzenia. W grupie zdjęcia pojedyncze w pozostałych kategoriach najlepsze były: w kategorii Życie codzienne – zdjęcie Tymona Markowskiego („Gazeta Wyborcza Bydgoszcz”) pokazujące alpinistów, którzy przyjechali do chorych dzieci w bydgoskim szpitalu przebrani w kostiumy superbohaterów; Ludzie – zdjęcie Marka Lapisa (Forum Polska Agencja Fotografów) zrobione podczas pogrzebu ojca Jana Góry; Sport – zdjęcie Kacpra Pempla (Reuters News) z meczu Lech Poznań – FC Basel; Kultura i człowiek – zdjęcie Anny Bedyńskiej („Gazeta Wyborcza”) zrobione podczas Moscow Mercedes Fashion Week; Środowisko – zdjęcie Macieja Margasa – Warszawa nocą uchwycona z pokładu śmigłowca; Portret sesyjny – portret chorej na nowotwór Anety wykonany przez Karolinę Sekułę.

GPP-2016_Pempel-K
GPP-2016_Bedynska-A
W grupie fotoreportaż wygrały: w kategorii Wydarzenia – materiał Tadeusza Koniarza (Agencja Fotograficzna Reporter) powstały po listopadowych zamachach terrorystycznych w Paryżu; Życie codzienne – fotoreportaż Karoliny Jonderko (dla „Polityki”) pokazujący polskich emigrantów powojennych mieszkających w domu opieki Ilford Park Polish Home w Wielkiej Brytanii; Ludzie – fotoreportaż Tomasza Lazara powstały podczas tygodni mody w Nowym Jorku, Londynie, Mediolanie i Paryżu; Środowisko – fotoreportaż Kacpra Kowalskiego (Panos Pictures) mający budzić refleksję nad sensem rozwijania energetyki wiatrowej. Nagrodę specjalną przyznał sponsor konkursu firma Nikon Polska. Otrzymał ją Bartosz Bobkowski („Gazeta Wyborcza”) za fotoreportaż o niewidomym Sebastianie, który sam wychowuje syna. W kategorii Projekt dokumentalny nie przyznano pierwszej nagrody. Drugą zdobył „Bardzo jasny szczyt” – projekt Arkadiusza Kubisiaka (Agencja Prasowa Fotonova), który dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą od wieluset lat.

GPP-2016_Lapis-M
GPP-2016_Sekula-K
Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska. Otrzymał ją Bartosz Bobkowski („Gazeta Wyborcza”) za fotoreportaż o niewidomym Sebastianie, który sam wychowuje syna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s