Lomography Daguerreotype Achromat 64 mm f/2.9. Włącz się do akcji.

Daguerreotype-Achromat_5
Zostały jeszcze dwa dni na wsparcie akcji polegającej na zbieraniu funduszy na reanimację obiektywu Daguerreotype Achromat 64 mm f/2.9. Całość odbywa się na Kickstarterze i dotychczas uskładano ponad 800 tysięcy dolarów.

Daguerreotype-Achromat_1
Za projekt odpowiedzialna jest firma Lomography, ma ona w swoim „dorobku” wskrzeszenie XIX-wiecznego obiektywu Petzvala. Cała akcję także sfinansowano dzięki Kickstarterowi, a jej kolejne przedsięwzięcie nawiązuje do konstrukcji zaprojektowanej w 1839 roku przez Charles’a Chevaliera (1804-1859). Warto zaznaczyć, że ten francuski optyk opracował szereg „szkieł” dla pierwszych dagerotypów. Nie były to jednak konstrukcje zaawansowane i doskonałe. Tak samo będzie i w tym w przypadku. Lomography Daguerreotype Achromat 2.9/64 to prosty układ dwóch soczewek ułożonych w 1 grupie. Wady optyczne wypłyną przy pierwszym zdjęciu, dla wielu nabywców będzie to jednak zaletą.

Daguerreotype-Achromat_3
Przysłony, znanego w XIX wieku, systemu Waterhouse (do wartości f/16) wkładane będą ręcznie do korpusu. To różnej wielkości pierścienie z otworami, które odpowiadają wielkości konwencjonalnych przysłon (powyżej). Obiektyw będzie można kupić z mocowaniami do Canona, Sony i Nikona w cenie około 500-600 euro.

Daguerreotype-Achromat_4
Daguerreotype-Achromat_2
Należy przypuszczać, że obiektyw będzie produkowany w Krasnogorskich Zakładach Mechanicznych (KMZ), miejscu gdzie powstawał Zenit. Akcję zbierania funduszy można obserwować pod linkiem (kliknij).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.