Oszczędności u Nikona

Nikon-logo2
Ostatnie wyniki finansowe Nikona nie napawają optymizmem. Firma przewiduje, że najbliższe rok nie będzie lepszy i spodziewa się znaczącego spadku sprzedaży i dochodów. Na całym świecie rozpoczęto już cięcie kosztów, wszystko wskazuje na to, że ostatnio odwołany Nikon Road Show to nic innego skutek programu oszczędnościowego.

Z pewnością na obecną sytuację firmy (dane na końcu strony) jakiś wpływ będzie miało ostatnie trzęsienie ziemi w Kumamoto które spowolniło dostawy sprzętu. Nie zmienia to faktu, że „żółty gigant” wycofuje się z licznych rabatów i promocji m.in. w USA firma anulowano program prowizji od sprzedaży (znany również jako Spiff). Nie wiadomo jednak czy obecna na naszym rynku akcja typu Cashback też zostanie odwołana. Dla przypomnienia: potrwa ona do 30 czerwca 2016 r. i obejmie wybrane obiektywy Nikkor, lustrzanki oraz aparaty kompaktowe Coolpix. Można otrzymać zwrot w wysokości nawet do 850 złotych. Decyzja o likwidacji całej akcji może być jednak ryzykowana, bo podobną prowadzi Canon Polska.

Jednym z elementów programu oszczędnościowego są zmiany personalne. Redukcje objęły już kraje nordyckie, w niektórych europejskich oddziałach scentralizowano zarządzanie i ograniczono liczbę handlowców. W ostatnim tygodniu Kazuo Ushida prezydent Nikon Corporation poinformował, że w związku z obecną sytuacją zostaną wyznaczeni nowi dyrektorzy i członkowie na Walnym Zgromadzenia Akcjonariuszy oraz na kolejnym posiedzeniu Zarządu.

Nikon-2015-6-report

Nikon-2017-report
Czy Nikon Polska wycofa się ze sponsorowania licznych akcji i konkursów? Sytuacja nie wygląda dobrze – na koniec ostatniego roku finansowego firma zanotowała nie tylko spadek przychodów o 50 mln. złotych (do 232 z 284), ale także trzykrotne zmniejszenie zysku netto (do 4,3 mln. z 11,1 mln). I to przy ograniczeniu kosztów. Warto tu zaznaczyć, że usługi marketingowo-reklamowe obcięto o 50 tysięcy złotych (do 92 z 146), zmniejszyła się także rezerwa na koszty reklamy i świadczenia dla dystrybutorów o połowę (556 tys. z 1,005 mln).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s