Genesis Sebastiao Salgado w Lublinie

Salgado-S_genesis4
Dwanaście lat temu Sebastiao Salgado rozpoczął pracę nad cyklem „Genesis”. Jego zdjęcia dokumentują życie społeczne i pokazują naturę i bogactwo przyrody. Będzie je można oglądać już od najbliższej soboty w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Salgado-S_genesis1
Ekspozycja, której kuratorem jest Lélia Wanick Salgado, składa się z 244 unikatowych prac. „Genesis” to trzeci w dorobku Salgado monumentalny cykl fotografii, powstały po „Robotnikach” („Workers”) i „Migracjach”  („Migrations”). Artysta zwraca uwagę na czasy obecne, zobaczymy serie krajobrazów, zdjęcia przyrody, jak też społeczności ludzkich, żyjących według dawnych tradycji swoich przodków. Fotogramy powstały w trakcie ponad 30 podróży autora do odległych zakątków globu, a każda wyprawa trwała kilka tygodni. Będzie to – jak zapowiadają organizatorzy – fotograficzna podróż, która na nowo odkrywa góry, pustynie i oceany, zwierzęta oraz ludy, którym udało się uciec przed wpływem współczesności. Prezentując zapierające dech w piersiach piękno „zaginionego” świata, któremu cudem udało się przetrwać, artysta pokazuje to, co jest zagrożone i wskazuje na to, co wspólnie musimy uratować.

Salgado-S_genesis5
Salgado-S_genesis3
Prace zostały pogrupowane w pięć kategorii tematycznych. Pierwsza, zatytułowana „Planet South” (Planeta Południe,) to fotografie Antarktyki, a także Georgii Południowej, Falklandów, Wysp Diego Ramirez i archipelagu Sandwich Południowy, w których to miejscach żyją liczne gatunki ptaków. W drugiej, „Sanctuaries” (Sanktuaria) zobaczymy m.in. obrazy wulkanicznego krajobrazu oraz fauny wysp Galapagos, ale też zdjęcia ludów zamieszkujących Nową Gwineę oraz Papuę, wyspę Siberut w Sumatrze Zachodniej – prowincji Indonezji, jak również na krajobrazy Madagaskaru. Trzecia kategoria „Africa” (Afryka) to obrazy prezentujące m.in. goryle w Kongo, ludność zamieszkującą Namibię, Sudan, pustynię Kalahari w Botswanie południową Etiopię oraz wczesne chrześcijańskie wspólnoty północnej Etiopii. W kategorii „Northern Spaces” (Północne przestrzenie) zgromadzone są fotografie m.in. krajobrazów Alaski i wyżyny Kolorado, fauny na Ziemi Baffina w Kanadzie, rosyjskiej dalekiej północy z niedźwiedziami polarnymi na Wyspie Wrangla. Ostatnia kategoria „Amazonia and Pantanal” (Amazonia i równina Pantanal) przedstawia m.in. lasy deszczowe Ameryki Południowej, rzekę Amazonkę z jej dopływami a także najstarszą geologiczną formację na Ziemi w Wenezueli.

Salgado-S_genesis2
Salgado-S_genesis6
Wystawa będzie czynna do 7 sierpnia. Wernisaż w piątek
.

Zobacz wideo:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.