Nowa promocja Canona. Stare na nowe czy stare na stare?

Canon-Stare-na-nowe
Firma Canon poinformowała o kolejnej promocji typu cashBack. Nosi ona nazwę „Stare na nowe”, tym razem kupując EOS-a 5D Mark III, 5DS, 5DS R i 7D MKII – i oddając swój stary aparat do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego, można otrzymać zwrot w wysokości do 1200 złotych.

Nie wiadomo dlaczego w całej akcji bierze udział czteroletni (premiera z marca 2012) EOS 5D Mark III (dwuletni EOS 7D MKII jeszcze ujdzie). Z pewnością chodzi o „wyczyszczenie” magazynów przed sierpniową premierą EOS-a 5D Mark IV. Warto jednak zwrócić uwagę, że jak tylko nowy model pojawi się w sklepach to cena poprzednika spadnie. Nie wiadomo o ile, być może będzie to więcej niż 1200 złotych.

Zasady promocji budzą pewne zastrzeżenia. Firma chwali się, że akcja „Stare na nowe” ma na celu „promowanie zachowań proekologicznych wśród użytkowników sprzętu elektronicznego”. Należy więc domyślać się, że są z niej wykluczone osoby które posiadają starsze aparaty analogowe. Bo takiego np. Pentaksa K 1000 czy Zorki 6 do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego nie przyjmą. Co innego z użytkownikami np. Canona AE, Nikona F 801, czy Minolty Dynax 7xi. Tam elektronika zaczęła odgrywać dużą rolę, mimo, że rejestracja obrazu odbywała się na materiale światłoczułym. W regulaminie nie zostało też określone czy niesprawny aparat powinien być lustrzanką czy należeć do tzw. kompaktów. A co w przypadku kamer wielkoformatowych czy aparatów jednorazowych? Czy kwalifikują się do promocji? A jak traktować średnioformatowego Pentacon-a Six? Bez pryzmatu TTL (z rozdzielaczem promieni, koncentratorem światła i fotoopornikiem) był zwykłym aparatem analogowym bez elektroniki i działał. Komplet umożliwia pomiar integralny ze środkowej części pola. Czyli do punktu zbiórki zużytego sprzętu elektronicznego już się nadaje. Są więc same niejasności, ale za to dużo oświadczeń firmy typu „chcemy budować wspólną świadomość i odpowiedzialność za środowisko naturalne”…(cytat za Justyną Bartaman, Sustainability Manager w Canon Polska).

Za trzy pierwsze aparaty tj. 5D Mark III (cena ok. 9100 złotych), 5DS (14200 zł), 5DS R (15300 zł) można otrzymać zwrot 1200 złotych, ale w przypadku 7D MKII (5840 zł) kwota ta zostanie obniżona o połowę. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie http://www.canon.pl/starenanowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.