70 lat Sony. Dwadzieścia lat z fotografią

Sony-#ase7ens
Firma Sony świętuje 70-lecie założenia, z tej okazji, w ramach programy #ase7ens, Kraj Kwitnącej Wiśni odwiedziło siedmioro wybranych fotografów. Są oni użytkownikami aparatów rodziny α7, ich zadaniem jest pokazanie twarzy współczesnej Japonii i „ułatwienie zrozumienie wpływów, które po dziś dzień kształtują działania Sony”.

Sony Cybershot DSC-F1
Związek Sony z fotografią datuje się od dwudziestu lat, pierwszym seryjnie produkowanym aparatem był model Cybershot DSC-F1. Konstrukcja otrzymała 1/3-calową matrycę CCD pozwalającą na otrzymanie zdjęć w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Można było je zapisać w pamięci wewnętrznej o pojemności 4 MB. W tym samym roku pojawił się model Cybershot DKC-ID1oraz DKC-D5 Pro.

Sony-Mavica-FD-71
W 1997 został pokazany Cybershot DSC-MD1, Mavica MVC-FD5, Cybershot DSC-F1 i F2. Z kolei Mavica FD-71 została zaprezentowana w sierpniu 1998 roku, otrzymała matrycę CCD pozwalającą na otrzymanie zdjęć w rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Fotografie były zapisywane na 3,5-calowej dyskietce. Nie da się ukryć, że pod koniec lat dziewięćdziesiątych takie parametry techniczne szokowały.

Sony_Tokyo-Tsushin-Kogyo
Warto zwrócić uwagę, że koncern został założony 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę. Początkowo przedsiębiorstwo nazwane Tōkyō Tsūshin Kōgyō, nic nie produkowało i zajmowało się drobnymi usługami. Dopiero po dziesięciu latach nastąpił przełom. Firma wprowadziła do sprzedaży magnetofon taśmowy i radio tranzystorowe. Obok takich sukcesów jak walkman, należy wymienić spektakularne porażki: system Betamax który ustąpił miejsca VHS, format MiniDisc, komputer internetowy eVilla, PlayStation Network, czy SmartWatch. W fotografii niepowodzeń jest zdecydowanie mniej, nie przyjął się powszechnie m.in. nośnik Memory Stick. „Ślepą uliczką” okazała się koncepcja zapisu zdjęć na płytę CD, mimo że firma na przełomie wieków wprowadziła do sprzedaży takie aparaty jak Sony Mavica CD200, CD 250, CD300, CD 400, CD500 czy CD1000. Naprawdę dobrym rozwiązaniem okazało się dopiero przejęcie działu fotograficznego Konica-Minolta i całego dorobku Minolty. W konsekwencji, w ofercie Sony znalazło się ponad 20 konstrukcji dobrze znanych z oferty KM. Zaczęto wytwarzanie różnych akcesoriów do nowej linii, w tym lampy błyskowe zgodne z trybem ADI. Nowością było poszerzenie oferty o obiektywy produkowane przez firmę Carl Zeiss, znaną z wysokiej jakości swoich produktów. Wśród nich znalazł się np. Planar T* 85 mm f/1,4, czy Sonnar T* 135 mm f/1,8 ZA oraz AF zoom Vario-Sonnar T*24-70 mm f/2,8 ZA i T*DT 16-80 mm f/3,5-4,5 ZA. Przyjęto założenie, że lustrzanki Sony będą kompatybilne ze wszystkimi dostępnymi na rynku obiektywami oraz osprzętem systemu Dynax. Pierwszym aparatem była Alfa 100, konstrukcja na pierwszy rzut oka wydała się zupełnie nowym produktem. Jednak wiele elementów pochodziło niemal prosto z modelu 5D, a najważniejsze innowacje dotyczyły systematyki obsługi i elektroniki.

Sony-#ase7ens2
Teraz firma rozwija akcję propagandową sławiąca jej jubileusz. W jej ramach, kilku europejskich fotografów; VuTheara Kham (Francja), Dan Rubin (Wielka Brytania), Ana Barros (Austria/Portugalia), Michael Schulz (Niemcy) Marco Gaggio (Włochy), Christina N.Anderson (Dania) i Bobby Anwar (Dania/Szwecja) „zanurzyło się w japońskiej kulturze”. W rezultacie powstały zdjęcia tworzące siedem cykli tematycznych. Przez cały rok Sony będzie publikować te fotografie wraz z obszernymi wywiadami i materiałami wideo fotografów na swoim blogu i w kanałach YouTube.

Zobacz wideo:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s