Panasonic Lumix DMC-GH5 tylko z 4K?

PanasonicDMC-GH5_4
W tym roku powinien zadebiutować Panasonic Lumix DMC-LX200 (kliknij info), ale wciąż czekamy na następcę modelu DMC-GH4 który jest obecny na rynku ponad dwa lata. Firma nie śpieszy się z premierą, od stycznia został pokazany jedynie Panasonic Lumix DMC-GF8, GX80, ZS100 i ZS60.

Panasonic Lumix DMC-GH4 w lutym 2014 roku był jedynym aparatem konsumenckim który pozwalał na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K (4096×2160 z 24 kl/s i QFHD 4K: 3840×2160 do 30 kl/s) w formacie MOV/MP4. Nie da się ukryć, że ustanowił on pewien standard do którego próbowały dostosować się inne firmy, mimo, że 4K nie był zbyt popularny (w domach nadal dominuje Full HD). Bezlusterkowiec otrzymał m.in. matrycę Live MOS formatu Mikro 4/3 o rozdzielczości 16 mln. pikseli. Była jeszcze modyfikacja (DMC GH4R), ale w rejestracji wideo nadal obowiązywała rozdzielczość 4K. Pod koniec 2014 roku pojawiła się wypowiedź Tadokoro Yoshifumi z firmy Panasonic z której wywnioskowano, że DMC-GH5 będzie nagrywał filmy w 8K (przy 60 klatkach na sekundę). Szybko okazało się, że jest to wniosek przedwczesny, gdyż nie ma tylu urządzeń. W telewizorach 4K stanie się standardem dopiero za rok czy dwa, obecnie sprzęt wyświetlający w rozdzielczości 8K jest zbyt drogi. Pojawiło się też doniesienie serwisu Nikkan, spekulowano, że nowy bezlusterkowiec uzyska możliwość rejestracji wideo w rozdzielczości 6K. Nic się nie sprawdziło.

Tak czy inaczej, obecnie przypuszcza się, że Panasonic Lumix DMC-GH5 będzie rejestrował klipy wideo tylko w 4K (3840 x 2160, 24 i 25 kl/s). Aparat otrzyma znany z modelu DMC-GX80, przetwornik Live MOS o rozdzielczości 16,0 mln. pikseli, procesor Venus Engine, oraz pięcioosiową stabilizację matrycy. Autofokus zostanie oparty na detekcji kontrastu, wzbogacony technologią DFD (Depth From Defocus) oraz Post Focus (zmiana punktu ostrości zdjęcia po jego wykonaniu). Znajdziemy też m.in. wbudowaną w tryb 4K Photo funkcję Light Composition. Aparat będzie mógł połączyć kilka klatek w celu stworzenia jednego obrazu, dobierając poszczególne piksele na podstawie ich jasności.

Oczekuje się, że nowy bezlusterkowiec zostanie pokazany na targach Photokina 2016.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.