Będzie Zenit Jupiter 9+ 85mm f/2 LTM

Lomography-Zenit-Jupiter-9
Wkrótce w sklepie Lomography pojawi się Zenit Jupiter 9+ 85mm f/2 LTM. Konstrukcja nie jest nowa, ta „portretówka” została wyprodukowana wiele lat temu w dawnym Związku Radzieckim. MC Jupiter-9 85 mm f/2 cieszył się bardzo dużą popularnością, teraz postanowiono, że zostanie reanimowany.

Dawniej ZSRR był jednym z największych na świecie producentów sprzętu fotograficznego, obiektywy powstawały w dwóch republikach: w Rosji i na Ukrainie. W pierwszej wytwarzano „szkła” do małoobrazkowych lustrzanek z gwintem M42x1 (Zenit, Praktica) oraz bagnetem typu „K” (Zenity serii A, Pentax), jak również niewielką ilość obiektywów do kamer dalmierzowych z gwintem M39x1 (FED, Zorki, Leica) i bagnetem (Kiev, Contax). Z kolei na Ukrainie produkowano obiektywy do małoobrazkowych lustrzanek z bagnetem typu AI (Kiev, Nikon) i średnioformatowych kamer dwóch typów: Kiev 88 (Salut) i Kiev 60 (Pentacon Six). Z reguły jakość nie była zadowalająca, ale magnesem były niskie ceny. Były też wyjątki np. skonstruowany na podstawie legendarnego Tessara, Industar 50-2 50 mm f/3,5, w który przez wiele zaopatrzone były Zenity. Warto też wymienić inne, przystosowane z kolei do makrofotografii: MC Industar-61 L/Z 50 mm f2,8, MC Wolna-9 50 mm f/2,8. Jupiter 9 85 mm f/2 należy więc do takiej legendy (nic dziwnego była to kopia modelu Zeiss Sonnar 85mm f/2), obecnie można go kupić na różnych aukcjach w cenie od 300 do 500 złotych.

Jupiter-9-85-mm_3
Jupiter-9-85-mm_2
Lomography Zenit Jupiter 9+ 85mm f/2 LTM zostanie wyprodukowany w Krasnogorskich Zakładach Mechanicznych im. Zwierewa, ma obudowie obiektywu zauważymy już współczesne oznaczenia dystrybutora. Obiektyw będzie przeznaczony do bezlusterkowców (Sony E, Fuji X), prawdopodobnie cena wyniesie 400-500 euro.

Ciekawe co dalej pojawi się w ofercie sklepu. Być może będą to kolejne, odkurzone „szkła” np. MC APO Telezenitar-M 135 mm f/2,8, Tair-11 135 mm f/2,8, MC Zenitar-M 52 mm f/1,9, Mir-10 A 28 mm f3,5.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.