Sen o Mieście. Warszawa Zbyszka Siemaszki

Siemaszko-Z_sen1
Już jutro u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy „Sen o Mieście. Warszawa lat 50. i 60. na zdjęciach Zbyszka Siemaszki”. Fotografie pochodzą ze zbiorów Agencji FORUM.

Dwa lata temu w tym samym miejscu również była prezentowana wystawa zdjęć Zbyszka Siemaszki. Tamta zatytułowana „Trakt. Fotografie Zbyszka Siemaszki z NAC” pokazywała Warszawę w latach 50., 60. i 70. Fotografie zostały wybrane ze zbioru Narodowego Archiwum Cyfrowego (dawniej Archiwum Dokumentacji Mechanicznej), mogliśmy zobaczyć nie tylko warszawską architekturę, lecz także portrety przechodniów i obrazy dokumentujące stołeczną codzienność.

Siemaszko-Z_sen6
Obecna ekspozycja jest trochę inna, ogranicza się tylko do lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Przygotowana została na 10-lecie Domu Spotkań z Historią, kuratorzy wystawy (Krzysztof Wójcik – FORUM, Katarzyna Madoń-Mitzner – DSH) postawili sobie za cel przybliżyć postać Zbyszka Siemaszki, którego twórczość zajmuje znaczące miejsce w historii powojennej fotografii polskiej. Warszawa na jego zdjęciach to miasto dynamiczne i tętniące życiem.

Siemaszko-Z_sen5
Siemaszko-Z_sen4
Fotografie koncentrują się na nowoczesnej architekturze Warszawy, która była przedmiotem reportaży przygotowywanych przez Siemaszkę dla „Stolicy” (artysta był od 1953 do 1961 fotoreporterem tego tygodnika). Na zdjęciach widzimy nowe dzielnice, modernistyczne budynki, nowocześnie urządzone mieszkania. Widok z lotu ptaka ulicy Juliana Marchlewskiego zapiera dech w piersiach, a wnętrze Supersamu przypomina zachodnie eleganckie sklepy. Siemaszko pokazuje nowo otwarte kawiarnie i sklepy, ale także pojawiające się coraz częściej neony jako znak nowoczesnego miasta. Przykuwa wzrok stacja PKP Powiśle, budynek Centralnego Domu Towarowego, a nocne zdjęcie ulicy Świętokrzyskiej jest jakby nie z tego systemu. Bo przecież na co dzień Warszawa wyglądała inaczej, Siemaszko pokazał obraz wyidealizowany, sen o nowoczesnej metropolii, o nowym mieście, które wyrosło na gruzach starego. Warszawa zdaje się być miastem światowym – choć tak naprawdę nim nie była.

Siemaszko-Z_sen3
Siemaszko-Z_sen2
Wystawę będzie można oglądać do 30 października 2016
.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.