Gazeta-fotograficzna.org nr. 3

Gazeta-fotograficzna3_1
Od dłuższego czasu dostępny jest trzeci numer kwartalnika Gazeta-fotograficzna.org i należy mieć nadzieję, że już w przyszłym miesiącu ukaże się kolejne, czwarte wydanie. Czasopismo jest drukowane na gazetowym papierze i pojawia się dzięki staraniom osób związanych z katowickimi warsztatami fotograficznymi (warsztaty-fotograficzne.org).

Gazeta-fotograficzna3_2
Periodyk jest bezpłatny, osoby zainteresowane lekturą muszą jednak uiścić opłatę związaną z kosztami przesyłki pocztowej (nie są to sumy wysokie, chyba 2-3 złote). Wydawca podkreśla, że gazeta jest publikacją niszową, ale jej nakład pięciu tysięcy egzemplarzy świadczy o czymś zupełnie innym. Z ukazujących się w naszym kraju magazynów jedynie „Digital Camera Polska” i „Fotografia Masterclass” mają większy zasięg, pozostałe to właśnie publikacje niszowe. Nie jest więc tak źle, taki nakład upoważnia już do starania się o reklamodawców. Niestety, bez ogłoszeń ekonomiczny sens wydawania gazety jest pod znakiem zapytania. Wprawdzie w poprzednim numerze pojawiły się pierwsze symptomy zainteresowania (była całostronicowa reklama firmy Saal), ale teraz jest pusto. Jeżeli inicjatywa ma przetrwać, czas na działania.

Gazeta-fotograficzna3_3
Gazeta-fotograficzna nie jest czasopismem sprzętowym, rozczarują się więc osoby zainteresowane nowościami i testami aparatów czy obiektywów. Publikowane teksty wymagają „otwartego umysłu, wyobraźni, odrobiny wiedzy oraz umiejętności czytania ze rozumieniem” (cytat ze strony wydawcy). Tematami wiodącymi kwartalnika są teksty krytyczne zarówno dotyczące fotografii jak i samego jej zjawiska. Obecne wydanie otwiera artykuł Magdaleny Szymańskiej „Prywatny wyraz osobistego szaleństwa”, później mamy tekst Sławomira Magały „Jerzy Busza – ilustracja w listach”. To wspomnienie o tym wybitnym krytyku sztuki, cenionym w środowisku awangardy, zajmującym się zagadnieniami z pogranicza fotografii i filozofii. Jerzy Busza jest autorem kolejnego tekstu w gazecie („Artyści sztuki fotografii”), a całość kończy „Wrażliwość rozwarstwiona” Marcina Pazdziorko. Mamy więc zestaw artykułów opisujących fotografię jako medium w świecie sztuki, jako zjawisko socjologiczne i społeczne, autorzy traktują fotografię jako przestrzeń kulturową. Zajmują się też przemianami zachodzącymi w kulturze wizualnej, opisem konsekwencji wzajemnych relacji pomiędzy mediami i związkiem pomiędzy obrazem a przedmiotem odniesienia. W kontekście mediów cyfrowych mówią o fotografiach wielu możliwości, obrazach które spełniają wiele różnorodnych funkcji. Mamy do czynienia z tworzeniem szeregu zakłóceń, medialnych nieoczywistości co do statusu określonych mediów, przenikaniem się mediów klasycznych i mediów cyfrowych, a w efekcie powstanie wizualnych hybryd.

Gazeta-fotograficzna3_4
Gazetę można też czytać w postaci cyfrowej ze strony gazeta-fotograficzna.org. Na razie jest pierwsze wydanie, prawdopodobnie pojawią się kolejne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.