Hasselblad X1D. Więcej szczegółów

hasselblad-x1d_3
Tydzień temu został zaprezentowany Hasselblad X1D, wraz z aparatem pokazano dwa nowe obiektywy: XCD 45mm f/3.5, oraz XCD 90 mm f/3.2. Od tego czasu znamy już trochę więcej szczegółów dotyczących nowych produktów.

W sieci pojawiło się kilka wywiadów z menedżerem produktu Ove Bengtsononem i prezesem zarządu Hasselblada Perry Oostingiem. Dowiadujemy się z nich, że X1D jest konstrukcją zaprojektowaną i produkowaną w Szwecji. Niektóre elementy są wytwarzane w Japonii przez firmę Nittoh Kogaku (Nittō Kōgaku K.K) m.in. obiektywy XCD. Perry Oosting potwierdził fakt, że w aparacie został zastosowany czujnik obrazowy Sony IMX161, jednocześnie zdementował pogłoski, że cała konstrukcja powstała we współpracy z firmą Fujifilm. Przyznał też, że na Photokinie pojawi się więcej „niespodzianek” (more surprises), być może chodzi o planowane kolejne „szkło” XDC o ogniskowej 30 mm. Więcej obiektywów pojawi się w 2017 roku, na razie firma wyklucza zmiennoogniskowe.

Hasselblad-XCD_Lenses
hasselblad-x1d_8
Z kolei Ove Bengtson w wywiadzie dla portalu dpreview przyznał, że realizacja projektu X1D trwała zaledwie 20 miesięcy. Pierwsze dyskusje dotyczące aparatu odbyły się w listopadzie 2013 roku, prace nabrały tempa rok później. Sporym ułatwieniem był H6D bo „…jak się używa tego samego 50-mln-pikselowego czujnika Sony IMX161 i ma się identyczną elektronikę i procesor co H6D-50c większość prac jest już wykonana” – przyznaje. Podkreśla jednak, że krytycy X1D którzy zarzucają że nowy aparat nie jest „pełną średnioformatową klatką” nie mają racji. Format matrycy 43.8×32.9 mm został uznany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO za wystarczającą, co ważniejsze, jest to taki sam rozmiar czujnika jak w takich aparatach jak Leica S, Pentax 645Z, Phase One iQ3 50MP i Hasselblad H6D-50c. Firma zbudowała system w odniesieniu do fizycznych wymiarów matrycy i nie jest możliwa zmiana na inny np. 53.4x40mm. Wniosek z tego taki, że nie będzie więc aparatu w wersji 100 mln. pikseli z większym elementem rejestrującym. Warto też zaznaczyć, że Bengtson deklaruje, że jego firma nie będzie rozwijała własnych lamp błyskowych, ponieważ woli skoncentrować działania na konstrukcji aparatów i obiektywów. Dlatego w przeszłości była współpraca z Sunpakiem a potem z Metzem, obecnie rozwijana jest z Nikonem.

hasselblad-x1d_9
Na koniec warto przybliżyć firmę Nittoh Kogaku. To znany podwykonawca dla różnych projektów m.in. dla X-Pana (Hasselblad), Fujifilm, Olympusa, Vivitara i Revue itp. Przedsiębiorstwo powstało w 1943 roku i początkowo nosiło nazwę Nittō Kōgaku Kikai Seisakusho. W latach pięćdziesiątych rozpoczęto produkcję obiektywów, które znanej są bardziej pod popularną nazwą Komine.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.